ДОВІДКА про стан виноградних насаджень станом на 1 лютого 2015 року.
Національний науковий центр «Інститут виноградарства
і виноробства ім. В.Є. Таїрова»
Впродовж січня у виноградарській зоні України утримувалася складна й нестійка погода. У першій декаді спостерігалися морози, які досягали критичних для винограду значень. На Запоріжжі, у Очакові та Сараті мінімальні температури повітря знижувались до мінус 23-25ºС, у Херсоні, Новій Каховці, Миколаєві, Одесі та Болграді – до мінус 20-22º С, в Ужгороді, Ізмаїлі та Роздільній – до мінус 17-18 ºС. У другій і третій декадах потеплішало і в середньому температура повітря у січні коливалася у межах від мінус 2 ºС до + 1 ºС. Опади спостерігалися у вигляді снігу та дощу, їх кількість становила 14-63 мм. Максимальна висота снігового покриву Одеської, Миколаївської та Запорозької областей відмічалася на рівні 19-26 см (місцями до 50 см), а у Херсонській та на Закарпатті – 6-9 см.
Визначення ступеню пошкодження бруньок на звітну дату показало, що у південно-західни
На Херсонщині, де морози сягали позначки мінус 20-22°С, загибель центральних бруньок у вічках технічних сортів складає 40-100%, замісних 26-90%, частково ушкоджені тканини однорічних пагонів. Не кращий стан виноградників на Миколаївщині, де мінімальні температури досягали мінус 24°С. Обов’язковим є встановлення ступеню ушкодження багаторічної деревини кущів (штамбів, рукавів) після тривалої відлиги, тому що на поверхні снігу температури були на 7-9°С нижче, ніж в повітрі.
На Закарпатті зниження температур не вплинули суттєво на стан насаджень, тому збереженість вічок відрізняється задовільним станом.
Для того, щоб зменшити негативні наслідки морозів на кущі винограду, відновити силу росту рослин, одержати максимально можливий урожай і забезпечити його закладання на наступний рік, необхідно: ретельно визначити ступінь пошкодження винограду на кожній конкретній ділянці та проводити обрізування кущів з урахуванням їх стану.
На окремих сортах і ділянках, де пошкодження вічок не перевищувало 70%, навантаження кущів необхідно збільшити в перерахунку на відсоток загибелі вічок, за допомогою подовження плодових стрілок (до 10-12 вічок), або підрізування на посилену плодову ланку.
На сортах, де загибель центральних бруньок досягає 100%, повна загибель вічок - 70-90%, спостерігається часткове пошкодження однорічних пагонів, при обрізуванні кущів рекомендується залишати всі нормально розвинені пагони довжиною до 10-15 вічок, з обов'язковим залишенням сучків заміщення (2-3 вічка). Остаточне навантаження кущів корегується при обламуванні зайвих пагонів.
На сортах, де загибель вічок перевищує 90%, спостерігається пошкодження однорічних пагонів рекомендується додатково встановити ступінь пошкодження штамба, рукавів і ріжків. При задовільному стані багаторічної лози при обрізуванні кущів рекомендується на плодових ланках залишати сучки на 2-3 вічка.
Високий відсоток пошкодження центральних бруньок у зимуючих вічках може сприяти недобору врожаю в поточному році. Однак, слід враховувати і те, що багато сортів при загибелі центральної бруньки можуть забезпечити нормальний урожай із замісних бруньок.
Необхідно також провести інвентаризацію пошкоджених виноградних насаджень з метою визначення територій і площ не оптимально розміщених виноградників без врахування екологічних ресурсів.
Фітосанітарне обстеження виноградних насаджень показало, що зниження температури за період від 30.12.2014 по 10.01.2015 року суттєво не вплинуло на перезимівлю шкідників та патогенів збудників хвороб винограду, що зумовлює життєздатність шкідливих організмів до початку вегетаційного періоду. Значне зниження температури, її різке коливання погіршили стан виноградних рослин та підвищили їх сприйнятливість до хвороб. Візуальні маршрутні обстеження кущів показали наявність павутинних коконів (зимуючих лялечок) гронової листокрутки на всій обліковій площі. Чисельність в місцях зимівлі (відстала кора, розщелини штамбів) фітофага становив в середньому від 1,2 - 9,0 екз./кущ, проти 0,8, - 6,0 екз./кущ у минулому році. Тому, слід очікувати подальшого зростання шкідливості листокрутки, особливо за оптимальних погодних умов.
Лабораторні аналізи відібраних зразків лози, ґрунту, рослинних залишків свідчать про збереженість досить високого інфекційного зимуючого запасу збудників хвороб та кліщів винограду. При мікроскопіюванні вічок лози виявлено живі особини павутинних та чотириногих кліщів (родини Tetranychidae і Eriophyidae). Зимуючий запас павутинного кліща встановив в середньому 0,4, макс. 2,5 екз./бруньку, повстяного кліща відповідно – 0,2 та 1,7 екз./бруньку. Також у вічках зберігається значна кількість зимуючого міцелію оїдіуму (збудник Uncinula necatorSchwein., Burril). В зразках рослинних залишків накопичено високий запас ооспор мілдью (збудник Plasmopara viticola Berl. et Toni). Мікробіологічним аналізом (методом вологої камери) було виділено пікніди збудника чорної плямистості (Phomopsis viticola Sacc.), білої гнилі (Coniothyrium diplodiella (Speg.) Sacc.), склероції сірої гнилі (Botrytis cinerea Pers.) та пікніди чорної гнилі (Guignardia bidwellii (Ell.) Vial. et Rav). Мікологічним аналізом, методом пророщування спор на тверде агаризоване середовище ідентифіковано збудників антракнозу (Gloeosporium ampelophagum (Pass.) Sass.) та альтернаріозу (Alternaria vitis Cav.).
Встановити ступінь пошкодження виноградних насаджень морозами, визначити ембріональну плодоносність вічок, розробити науково-обґрунто
Пошук:
17.09.2024
Європейський Союз в пошуках майбутнього сільського господарства – Юрій Лупенко
10.09.2024
Українські науковці можуть отримати фінансування для роботи у Фінляндії
05.09.2024
Міністром аграрної політики та продовольства України став Віталій Коваль
21.08.2024
Конкурси в рамках місії ЄС «Кліматично нейтральні та розумні міста»
15.08.2024
НААН пропонує під урожай 2025 року базове та сертифіковане насіння сортів та гібридів озимих культур
Новини України 1 — 5 з 863
Початок | Поперед. | 1 2 3 4 5 | Наст. | Кінець