Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Як захистити посіви озимих зернових від шкідливих організмів: поради експертів НААН 09.05.2024

Як захистити посіви озимих зернових від шкідливих організмів: поради експертів НААН

Осіння фаза вегетації 2023 року характеризувався подовженим періодом. У посівах озимих зернових культур спостерігався розвиток борошнистої роси, септоріозу листків, плямистостей на ячмені, тому необхідність застосування фунгіцидів виникне вже у весняний період.

Із потеплінням експерти Інституту сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України рекомендують проводити постійний фітосанітарний моніторинг посівів для своєчасного застосування засобів захисту рослин.

Ранньовесняне боронування посівів і підживлення азотними й іншими мінеральними добривами сприятиме оздоровленню посівів. Добрива підвищують стійкість рослин проти злакових мух завдяки більшій кущистості.

У посівах пшениці озимої, які на час припинення вегетації були у фазі сходів — третього листка, у весняний період значної шкоди можуть завдати злакові мухи. Весняне покоління злакових мух за звичайних умов більш значної шкоди завдає ярим колосовим культурам, але на нерозкущених посівах пшениці озимої їх шкідлива дія може бути також високою. Для збереження стеблостою озимини за чисельності 40–50 мух на 100 помахів сачка доцільна обробка одним з інсектицидів: Альфагард 100, к. е. (0,10–0,15 л/га), Бі-58 новий, к. е. (1,5 л/га), Біммер, к. е. (1,0–1,5 л/га), Данадим стабільний, к. е. (1,0–1,5 л/га).

Досить актуальним у весняний період буде застосування гербіцидів. Після відновлення вегетації пшениці озимої важливо всі поля обстежити на наявність бур’янів і за потреби внести гербіциди.

Економічним порогом шкідливості (ЕПШ) бур’янів у посівах пшениці озимої є понад 16 шт. однорічних бур’янів та більш як один пагін багаторічних видів на 1 м².

Для знищення дводольних бур’янів у посівах пшениці озимої застосовують препарати трьох груп:

1. Похідні бензойної кисло­­­­­ти — Банвел, Діален Супер. Гербіциди цієї групи ефективні проти багаторічних видів бур’янів. Їх можна застосовувати до кінця фази кущіння за температури +10…+15 °С.

2. Сульфонілсечовини — Гранстар, Логран, Пік. Препарати цієї групи ефективніші проти однорічних дводольних бур’янів, ніж проти багаторічних. Ці гербіциди забезпечують ефективність за знижених температур — +5…+10 °С. Можливе застосування до фази прапорцевого листка включно.

3. Триазолпіримідини — Дербі, застосовують до фази прапорцевого листка включно в широкому діапазоні температур — від +5 до +25 °С. Ефективно діє на однорічні дводольні, зокрема на перерослі бур’яни. Існують також комбіновані гербіциди — Голіаф, Гранстар Голд, Лінтур, Мікодин, які забезпечують високу ефективність завдяки поєднанню двох діючих речовин.

Упродовж вегетації посіви пшениці озимої уражуються значною кількістю хвороб. Швидка втрата листкової поверхні через ураження хворобами та передчасне завершення вегетації веде до незворотних втрат урожаю і погіршення його якості.

За раннього розвитку хвороб і високого інфекційного фону першу фунгіцидну обробку пшениці проводять у фазу кущення — початок виходу в трубку. Внесення фунгіцидів в цей час зазвичай поєднують з унесенням гербіцидів, інсектицидів або регуляторів росту. Цільовими хворобами є борошниста роса, септоріоз листя, піренофороз (жовта плямистість). Застосовують один із фунгіцидів: Капало (1,0–1,5 л/га), Рекс Плюс (0,8–1,2 л/га), Абруста (0,7–1,0 л/га), Імпакт К (0,6–0,8 л/га), Тілт Турбо (0,8–1,0 л/га). Рекс Плюс гарантує ефективний захист посівів протягом 30 днів, а Капало — 40. Мінімальна середньодобова температура для застосування Капало, Рекс Плюс, Тілт Турбо — на рівні + 5 °С і вище. Діючі речовини Імпакт К є відносно стабільними як за понижених (+7…+10 °С), так і за оптимальних (+18…+22 °С) температур повітря.

Високоефективною для захисту проти борошнистої роси є обробка посівів фунгіцидами на основі флутріафолу (Імпакт 25% к. с.), проквіназиду (Таліус 20% к. е.), пропіконазолу (Імпера Голд 49% к. е.), карбендазиму (Дерозал 50% к. с.), метрафенону (Флексіті 30% к. е.).

Застосування фунгіцидів по прапорцевому листку — традиційний час проведення другої фунгіцидної обробки. Цільові хвороби — септоріоз листя, піренофороз (жовта плямистість) і бура іржа. Метою цієї фунгіцидної обробки є захист від хвороб прапорцевого, підпрапорцевого і третього листків, які відповідають за надходження майже 80% пластичних речовин до зернівки під час наливання зерна. Високу ефективність у цей час застосування забезпечує фунгіцид Адексар СЕ Плюс (додаткова прибавка врожаю навіть за відсутності хвороб).

Оптимальним часом проведення третьої фунгіцидної обробки вважається початок — середина цвітіння. Цільовими об’єктами у цей період є септоріоз листя і колоса, піренофороз (жовта плямистість), бура і стеблова іржі, фузаріоз колоса, вторинна інфекція (альтернаріоз, оливкова пліснява тощо). Найефективнішими фунгіцидами на цей період для захисту від хвороб колоса є Рекс Дуо 49,7% к. е., Фолікур 25% к. е., Оріус 25% к. е., Імпакт Т 30% к. е., Фалькон 46% к. е., Солігор 42,5% к. е.

Одним із найнебезпечніших шкідників пшениці озимої в зоні Степу, який впливає на якість клейковини, є клоп шкідлива черепашка. Заселення посівів дорослими клопами відбувається на початку фази виходу в трубку, а відродження личинок — у період формування зернівки — молочної стиглості зерна. Через втрату якості клейковини борошно стає непридатним для хлібопечення за наявності 3% пошкоджених клопами зерен. Такий рівень пошкодження спостерігається за чисельності 3–5 личинок/м². За пошкодження понад 12% зерна відбувається деградація клейковини. Згідно з ДСТУ 3768:2010, кількість пошкодженого насіння не має перевищувати 0,3–0,5%.

Для запобігання таким втратам проводять хімічний захист посівів проти дорослих клопів, що перезимували, і личинок. Високу ефективність під час масового заселення посівів клопами мають крайові обробки посівів одним з інсектицидів: Актара (0,1–0,14 кг/га), Бі-58 новий (1,5 л/га), Фастак (0,1–0,15 л/га), Протеус (0,5–0,75 л/га) та ін.

Оптимальним строком знищення личинок є час появи в посівах 15–20% личинок третього віку. На цей час відбувається повне відродження личинок із відкладених яєць. Обробку бажано провести в стислі строки до появи личинок четвертого віку. Запізнення на 3–4 дні знижує ефективність захисту на 20% і більше. У цей період крім личинок хлібних клопів шкоди зерну завдають личинки пшеничного трипса (ЕПШ 40–50 екз./колос), злакові попелиці (ЕПШ 20–30 екз./стебло), хлібні жуки (ЕПШ 3–8 екз./м²).

Оптимальним строком захисту посівів пшениці озимої від личинок клопа-черепашки та супутніх видів шкідників є період формування — початок молочної стиглості зерна. У період обробки слід ураховувати температурний режим. За температури повітря до +22…+25 °С доцільно застосувати один з інсектицидів з групи піретроїдів: Фастак (0,1 л/га), Ф’юрі (0,07 л/га), Бульдок (0,25 л/га). Карате Зеон 050 CS (0,2 л/га) за температури повітря до +30°С. Якщо температура повітря вища за +30 °С, доцільніше обробити посіви Актарою 25WC (0,14 кг/га).

За хімічних обробок посівів в умовах високої температури слід застосовувати обприскування з нормою витрати робочої рідини 300–400 л/га в ранішні й вечірні години. Для сповільнення випаровування крапель і подовження токсичної дії препаратів до робочої рідини слід додавати антивипаровувачі (сечовину) або прили­­пачі (зокрема Сільвет Голд).


Повернення до списку