Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур в Україні на 10 травня 2024 року 10.05.2024

Про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур в Україні на 10 травня 2024 року

Перша декада травня характеризувалася мінливою за температурним режимом погодою. У другій половині декади відбулося непритаманне, як для цього періоду різке похолодання. 
Середня температура повітря знаходилася у межах від 8,0 до 15,5 0С тепла і була на 1-4 0С нижче за норму. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 13-19 0С тепла, мінімальна – у найхолодніші ночі знижувалася до 3-12 0С, на поверхні ґрунту спостерігали заморок до 1-2 0С морозу. Температура ґрунту на глибині 5 см у середньому становила 13,6 0С.

Дощі різної інтенсивності, місцями навіть у вигляді короткочасних злив, пройшли протягом останніх 3-4 діб майже на всій території країни. Так, за даними наукових установ НААН у Київській області їх випало 0,6 мм, за норми 15,9 мм, у Львівській – 1,8 мм, у Харківській – 4-14 мм, або 30-80 % від середнього багаторічного значення, в Одеській - 0,8-1,5 мм. Разом з тим, така кількість опадів не сприяла достатньому поповненню запасів продуктивної вологи у ґрунті. 

За даними Укргідрометеоцентру станом на 30 квітня запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту (0-20 см) на більшості площ були достатніми та оптимальними (21-40 мм), місцями у західних та північних областях верхній шар ґрунту був перезволожений. Проте, на окремих посівах східних, центральних та південних областей вологозапаси понизилися до недостатніх (менше 20 мм), місцями у Харківській, Дніпропетровській та Херсонській областях – до незадовільних (менше 10 мм). 

Зволоження метрового шару ґрунту (0-100 см) під озимими культурами на більшій частині площ залишалося достатнім та оптимальним (86-170 мм і більше продуктивної вологи), на окремих площах Дніпропетровської та Херсонської областей воно було недостатнім (менше 80 мм продуктивної вологи). 

Під озимим ріпаком вологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту було переважно достатнім та оптимальним і становило 26-36 мм та 97-169 мм продуктивної вологи відповідно.

Під ранніми яровими культурами на більшості площ зволоження орного шару ґрунту було достатнім та оптимальним (21-40 мм продуктивної вологи), на окремих площах Харківської, Дніпропетровської та Херсонської областей - недостатнім (менше 20 мм). Місцями у північних та західних областях 0-20 см шар ґрунту перезволожений. Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на переважній території площ країни було оптимальним (121-170 мм і більше).

На засіяних кукурудзою та цукровими буряками полях, запаси продуктивної вологи орного та метрового шарів ґрунту були достатніми та оптимальними - 21-45 мм та 100-170 мм і більше продуктивної вологи відповідно, лише на окремих площах Харківської області – недостатніми (менше 20 мм). 

Під соняшником запаси продуктивної вологи були переважно достатніми та оптимальними і становили: в орному шарі ґрунту - 21-40 мм і більше, у метровому - 81-160 мм і більше.
Після майже двотижневого періоду високого температурного режиму, зниження температури повітря протягом останнього тижня  викликало деякий стрес у рослин озимих, ранніх ярих зернових та зернобобових культур. 

Так, за даними Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН станом на 8 травня пошкодження пшениці озимої, яка знаходилася у фазі «поява останнього прапорцевого листка» та рослин ранніх зернових культур не відмічалося. Разом з тим, частка пошкоджених сходів рослин кукурудзи та сої ранніх строків сівби становила 3-5 %. За даними Сумського гідрометеоцентру у найближчі доби (9-11 травня) очікується зниження температури повітря на поверхні ґрунту вранці у крайніх північно-східних районах області до 3-5 0С морозу. на решті території – до 2-3 0С морозу.

На думку вчених цього інституту для пом’якшення ситуації, яка може скластися найближчим часом на посівах сільськогосподарських культур ( у разі зниження температури повітря до мінусових значень) необхідно  провести обробку рослин шляхом обприскування їх мікродобривами органічного походження обов’язково з амінокислотами. 

За інформацією Інституту рослинництва імені В.Я Юр’єва НААН після майже двомісячної бездощової погоди, у другій половині першої декади травня на території Харківської області пройшли дощі. Їх кількість була незначною (7-15 мм), але вони все ж таки дещо покращили вологозабезпечення рослин озимих культур, що сприятиме їх кращому росту та розвитку. Однак, зниження температури повітря  8-9 травня до 3-4 0С, а місцями й до мінусових значень, може несприятливо вплинути на стан посівів озимих культур: можливе пошкодження зон інтеркалярного росту пагонів, основи та верхівки конусу росту, або й сформованого колосу; порушення розвитку генеративної сфери рослин, що у подальшому може призвести до череззерниці, пошкодження колоса (білоколосості) та зменшення продуктивності рослин. Тому, на цьому етапі вчені Інституту радять провести повний моніторинг посівів з визначенням стану провідникових судин рослин, які живлять колос та безпосередньо життєздатність колосу та його елементів.

Для покращення стану посівів необхідний ретельний догляд за ними, зокрема вчасний обробіток посівів засобами захисту рослин з додаванням у бакову суміш поживних елементів, зокрема азотних добрив та мікроелементів, які покращують формування виповненого зерна.

Посіви гороху, ячменю, пшениці та тритикале ярих, які було висіяно раніше за оптимальні строки сівби  мають добрий та задовільний стан залежно від попередника та стану якості обробітку ґрунту, а ті, що було висіяно в оптимальні строки – мають задовільний стан і фази росту й розвитку їх дещо затримуються, порівняно з ранніми строками сівби. Горох знаходиться у фазі «7-10 листків», а ранні ярі зернові колосові культури –  у фазах «кущіння – початок виходу в трубку». 

Посіви пізніх ярих культур (соняшник, кукурудза, соя) знаходяться у фазі «сходи». Опади у другій половині першої декади травня, дещо покращили забезпечення вологою цих культур, але очікуване суттєве зниження температури повітря найближчим часом  може несприятливо вплинути на стан їх посівів. Тому, агровиробникам необхідно проводити щоденний моніторинг посівів пізніх ярих культур.

На сьогодні фітосанітарна ситуація на полях вимагає постійного моніторингу шкідливих організмів у посівах озимих та ярих зернових культур для прийняття своєчасних рішень щодо захисту посівів на кожному конкретному полі.

На полях озимих та ярих зернових культур за проявлення ознак хвороб, таких як борошниста роса, іржа, септоріоз та церкоспорельоз посіви обробляють препаратами Альто-Супер ЕС, к.с. (0,4-0,5 л/га); Бампер Супер 490, к.е. (0,8-1,2 л/га); Дерозал 500SC, КС (0,5 л/га); Імпакт К, к.с. (0,6-0,8 л/га); Імпера Голд 490 к.е. (0,8-1,2 л/га); Міраж, к.е. (1,0 л/га); Рекс Дуо, к.с. (0,4-0,6 л/га) та іншими, відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» на поточний рік.

За перевищення чисельності шкідників ЕПШ рекомендується провести обробки інсектицидами посівів зернових культур одним з рекомендованих інсектицидів: Альфагард 100 к.е. (0,10-0,15 л/га); Бі-58 новий, к.е. (1,5 л/га); Борей Нео, КС (0,15-0,4 л/га); Данадим Макс КЕ (1,0л/га); Сумі-альфа, КЕ (0,2-0,3 л/га); та ін.

Інформацію про  вплив весняних заморозків на стан плодових насаджень в Україні підготував Інститут садівництва НААН за даними його мережі.  

Так, у північній частині Правобережного Лісостепу заморозки спостерігалися у середині першої (до -2 0С) та другої декади квітня (до -3 0С). Разом з тим, короткочасне зниження температури повітря не призвело до пошкодження зерняткових і кісточкових культур, але погодні умови вплинули на поширення моніліозу на вишні та абрикосі, що може погіршити кількість і якість урожаю. 

У насадженнях суниці відзначено пошкодження морозом до 30 % перших квіток у суцвіттях на ранніх сортах. У насадженнях смородини, порічок, аґрусу та малини на сьогоднішній день пошкоджень не спостерігається. У насадженнях лохини спостерігали ушкодження цьогорічного приросту на окремих сортах до 0,5 %, що не має істотного значення для майбутньої урожайності. 

У центральній частині Правобережного Лісостепу у першій та другій декадах квітня спостерігали весняні приморозки до -2 і -4 0С. Відмічено пошкодження літніх та осінніх сортів яблуні до 5 %, зимових до 5-10 %, груші – 5-15, вишні – 10-25, черешні – 10-40, персика – 5-10, абрикоса – 5-15, аличі – до 10 %.

У північній частині Східного Лісостепу (Сумська обл.) у квітні заморозків не спостерігалося. Проте холодна дощова погода негативно вплинула на ступінь зав'язування кісточкових культур, зокрема кількість зав'язі у сортів абрикоса і сливи середня, у черешні – вище середньої. 

У Східному Лісостепу (Харківська обл.) температура повітря 6-го та 20-го квітня знижувалась до -3 0С, що завдало значного пошкодження раннім сортам суниці (підмерзання становило 50 %), вишні та черешні (підмерзання становило 30-40 %), ранні сорти яблуні пошкоджено на 80-100 %. 

На Поділлі мінімальна температура повітря опускалася до позначки -1,2 0С (20 квітня), при цьому підмерзання квіток кісточкових порід становило до 20 %, яблуні – до 5%,  смородини чорної – до 1%, порічок – до 1-10 %.

На Буковині (Чернівецька обл.) у ніч з 19 на 20 квітня було відмічено зниження температури повітря у центральних районах області до -2-3 0С, у гірських населених пунктах – до 7-8 0С морозу. Такі погоді умови призвели до  підмерзання  квіткових бруньок у волоського горіха до 60-90 %, у яблуні – до 25 %, груші, черешні, сливи – до 1 5%.

За даними Мінагрополітики станом на 9 травня 2024 року зернових та зернобобових культур посіяно на площі 4320,2 тис. га (77,1 % запланованих площ), з яких: пшениці ярої – 244,9 тис. га (99,5 %);  ячменю ярого – 779,9 тис. га (95,3 %); гороху – 161,6 тис. га (101,0%); вівса – 165,0 тис. га (101,5 % запланованих площ). 

Продовжується сівба гречки та проса. Гречку вже посіяно на площі 14,8 тис. га (12 % запланованих площ), а проса на площі – 28,5 тис. га (33 % запланованих площ).

Продовжується сівба соняшнику, його вже посіяно на площі 3963,7 тис. га (75 % запланованих площ) та сої, якої посіяно вже на площі 1201,3 тис. га (60 % запланованих площ). 

Завершується сівба буряків цукрових, яких вже  посіяно на площі 250,1 тис. га (97 % запланованих площ). Повернення до списку