Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

Як пройшов День поля на базі виставково-інноваційного центру НААН

На базі виставково-інноваційного центру Національної академії аграрних наук України провели День поля "Інноваційний вітчизняний сортовий ресурс зернових колосових культур". У заході взяли участь представники влади, керівники та наукові співробітники науково-дослідних установ НААН, керівники та спеціалісти фермерських господарств та підприємств різних форм власності. ІЗ вступним словом виступив, президент НААН Ярослав Гадзало.

Виставково-інноваційний центр НААН створили у 2009 році на базі Державного підприємства "Дослідне господарство "Саливонківське" Національної академії аграрних наук, Васильківського району, Київської області. 

Основним завданням Центру є широка пропаганда і демонстрація кращих вітчизняних сортів і гібридів сільськогосподарських культур, сучасних технологій їх вирощування, інтегрованих систем захисту рослин, технічних засобів, проведення навчання керівників, спеціалістів господарств та бізнесових формувань. 

IMG-4499

На виставково-інноваційному центрі НААН можна ознайомитись і отримати детальну інформацію з питань сталого розвитку систем землеробства, раціонального упорядкування території, оптимізації структури посівів сільськогосподарських культур, впровадження сучасних раціональних сівозмін, систем обробітку ґрунту, розробки і застосування науково обґрунтованих систем удобрення, вибору найпродуктивніших сортів і гібридів, адаптованих до конкретних умов вирощування з урахуванням генетичних особливостей їх біології та онтогенезу.

2

Центр займає земельну ділянку площею 76,4 га, на якій розміщено 10-пільну сівозміну, з таким чергуванням культур: 1 – сидеральний пар, 2 – ярі зернові колосові, 3 – зернобобові, однорічні трави, круп’яні, 4 – кукурудза, сорго, 5 – багаторічні трави, 6 – соняшник, 7 – цукрові буряки, 8 – лікарські трави, льон, соя, ріпак ярий, гірчиця біла, гірчиця сиза, 9 – озимі зернові, 10 – озима пшениця. 

На полях Виставково-інноваційного центру презентують свої розробки такі провідні вітчизняні наукові установи. Тут щорічно демонструються сорти і гібриди 76 сільськогосподарських культур, які вирощуються з використанням різних за рівнем інтенсивності сучасних технологій. 

IMG-4548

На виставково-інноваційному центрі НААН є можливість оцінити і визначитись з вибором раціональних і надійних систем комплексного захисту посівів сільськогосподарських культур від негативного впливу шкідників, бур’янів і хвороб; можна отримати кваліфіковані консультації провідних вітчизняних науковців з будь-яких питань ведення сучасного землеробства і вирощування зернових, технічних, олійних, овочевих, плодових, кормових культур, придбання їх якісного насіння, технологій вирощування і збирання урожаю. Тут можна одержати не лише необхідну спеціалізовану наукову інформацію, а і безпосередньо познайомитись з посівами, самим відчути виповненість вагомого колоса, запах хлібів, що достигають, вловити шелест листя кукурудзи, що стоїть потужною зеленою стіною і формує урожай зерна більше 100 ц/га, оцінити, філософію та економіку сучасного ефективного господарювання на рідній землі.

IMG-20220708-100448

Також представлені сучасні технології вирощування плодових і ягідних культур з використанням краплинного зрошення. Розпочато формування ґрунто- водоохоронного агроландшафту як головної передумови переходу на адаптивну систему землеробства в Україні. 

Прохолодна погода у березні-квітні, коли спостерігалися навіть заморозки, створились малосприятливі умови для відновлення вегетації озимих зернових культур, що призвело до двотижневого відставання цих культур у розвитку. Початок вегетаційного періоду для ярих зернових колосових культур характеризувався більш низькими середньодобовими температурами, а наприкінці вегетації - підвищеним тепловим режимом та дефіцитом вологи у ґрунті. 

1

Разом з тим, вітчизняні сорти та гібриди зернових культур, які представлено на Виставково-інноваційному центрі за нашим прогнозом покажуть у цьому році непогані результати врожайності і в цьому ви переконаєтеся побачивши їх сьогодні на цьому полігоні. 

У цьому році на Виставково-інноваційному центрі представлено майже 200 сортів і гібридів зернових колосових культур, із них: пшениці озимої – 95 сортів (у 2021 році – 84), ячменю озимого – 9 сортів (у 2021 році – 8), тритикале озиме – 17 (у 2021 році – 19), жита озимого – 10 (у минулому році – 9), пшениці ярої – 11 ( у 2021 р. – 16), ячменю ярого – 38 (у 2021 році – 52), тритикале ярого – 1 (у 2021 р. – 6), вівса – 10 (у 2021 році – 2).

IMG-4514

Потенціал продуктивності нових сортів і гібридів сільськогосподарських культур, які демонструються на полях Центру, становить: пшениці озимої – 12-14 т/га, ячменю озимого – 10-11 т/га; тритикале озимого – 8-10 т/га, жита озимого – 8-9 т/га, пшениці ярої – 6-7 т/га, ячменю ярого – 9-10 т/га, тритикале ярого – 8-9 т/га і вівса – 7,5-8,5 т/га. 

Демонстрацію посівів зернових колосових культур проводили селекціонери науково-дослідних установ Академії.