Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

Очільники аграрного міністерства України у різні роки Української Незалежності та керівництво НААН за підсумками круглого столу звернулися до Президента України


За підсумками круглого столу «Перспективи розвитку  агропромислового комплексу України», який відбувся в НААН за участю Міністра аграрної політики та продовольства Романа Лещенка, міністрів сільського господарства України – міністрів аграрної політики та продовольства України, які очолювали профільне міністерство у різні роки та керівництва  Національної академії аграрних наук, прийнято звернення до Президента України Володимира Зеленського «Щодо відновлення Міністерства аграрної політики та продовольства України»/

Нагадаємо, що зустріч за участю міністра АПК Романа Лещенка, міністрів сільського господарства України – міністрів аграрної політики та продовольства України, які очолювали профільне міністерство у різні роки незалежної України, та президента Академії Ярослава Гадзала відбулася в Національній академії аграрних наук. Ініціатива її проведення належить керівництву, членам Президії Національної академії аграрних наук України та діючому міністру аграрної політики і продовольства Роману Лещенку.

За підсумками круглого столу прийнято звернення до Президента України Володимира Зеленського стосовно відновлення Міністерства аграрної політики та продовольства України, приводом для якого стало блокування ініціативи Президента «щодо повернення до складу центральних органів виконавчої влади нещодавно ліквідованого органу з питань аграрної політики та продовольства», підписане відомими державними та політичними діячими, знанними науковцями агарної галузі України.

«Міністерство з такою назвою існувало в нашій державі з квітня 2011 року по вересень 2019 року. У відповідності з Положенням про Мінагрополітики, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 1119, міністерство координувало діяльність Держпродспоживслужбт, Держгеокадастру, Держлісагенства, Держводагенства, Держрибагентсва, – йдеться у зверненні. ­– При визначенні функцій Мінагрополітики України за базу приймалася структура найбільш авторитетного міжнародного органу ООН-Продовольчої та сільськогосподарської організації – FAO. Зокрема це стосується пріоритетних напрямів її діяльності, що об’єднані в єдине ціле: продовольча безпека і захист споживачів; підвищення продуктивності та сталого розвитку сільського, лісового, рибного господарства; забезпечення управління та охорони кліматичних, біорізноманітнісних, земельних і водних ресурсів. Ураховувалася практика формування повноважень по управлінню сільськогосподарським і продовольчим комплексами у країнах Європейського Союзу.

Україна – це найбільша Європейська держава. Вона має потужний земельний і людський потенціал. За підрахунками міжнародних експертів здатна  задовольняти потреби у продовольстві щонайменше 600 млн осіб населення. У 2019-2020 маркетинговому році за обсягами продажу зернових вона зайняла друге місце у світі. Роль України у вирішенні глобальної проблеми цілей сталого розвитку до 2030 року щодо подолання голоду, досягнення продовольчої безпеки, поліпшення харчування і сприяння сталому розвитку сільського господарства, буде зростати.

Національний агропродовольчий комплекс у сучасних умовах продукує майже 20% щорічного валового внутрішнього продукту, а понад 40% загальної вартості експорту держави займає продукція сільського господарства і харчової промисловості. Управління агропромисловим комплексом України, за наявності суттєвих особливостей природних умов ведення сільського господарства, розвитку сільських територій, дії незворотних кліматичних змін, вимагає удосконалення діяльності та зміни підпорядкованості окремих органів виконавчої влади.

Зокрема, приєднання Міністерства аграрної політики та продовольства до Міністерства економічного розвитку і торгівлі, що здійснено за постановою Кабінету Міністрів від 2 вересня 2019 року № 829 під егідою оптимізації органів виконавчої влади не виправдало себе на практиці. Управління аграрної галузі можна було б утримувати на належному рівні шляхом призначення профільного віцепрем’єр-міністра Уряду. Однак в останні роки досвід, який ми мали раніше у цьому відношенні, залишився не затребуваним».

У зверненні до Президента акцентується на проблемах, які виникли або продовжують мати місце після ліквідації Міністерства у вересні 2019 року:

а) втрата позицій на зовнішніх ринках аграрної продукції або ж втрата великої кількості таких ринків взагалі;

б) продовження знищення тваринництва і молочного скотарства;

в) подальше обезлюднення сільських територій за рахунок зникнення частини сільських населених пунктів і міграції сільського населення;

г) активізація системного знищення фундаментальної аграрної науки шляхом подальшого скорочення державного фінансування досліджень, низького рівня оплати праці науковців та захоплення земель науково-дослідної бази;

г) ігнорування конституційних вимог щодо охорони земель як основного національного багатства, а також збереження лісів як природного регулятора кліматичних змін.

«Кабінет Міністрів постановою від 28 грудня 2020 року № 1344 відмінив своє рішення про реорганізацію Міністерства аграрної політики та продовольства шляхом приєднання до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Мінекономіки та Мінагрополітики доручено у місячний строк забезпечити підготовку і внесення Кабміну проектів положень про відповідні центральні органи виконавчої влади.

Місячний строк виконання доручення минув, однак проекти положень до Уряду не внесено. У засобах масової інформації повідомлялося, що у зв’язку з деяким блокуванням і бюрократичними перешкодами, розподіл функцій між Мінекономіки і Мінагрополітики відкладено на місяць. А як же бути з рішенням Уряду?

За загальним правовим положенням, якщо попереднє рішення Кабміну-постанова від 2 вересня 2019 року № 829 в частині ліквідації Мінагрополітики відмінено – то повинно бути поновлено Положення про Мінагрополітики, що затверджено Кабміном постановою № 1119 від 25 листопада 2015 року. Саме цим Положенням визначено напрями діяльності центральних органів виконавчої влади, які спрямовуються і координуються Міністром аграрної політики і продовольства. Отже, цей перелік органів повинен, на нашу думку, зберігатися і надалі», – переконані міністри, які очолювали аграрне міністерство у різні роки.

«Ми не вбачаємо підстав змінювати підпорядкованість органів виконавчої влади, що була визначена в Положенні про Мінагрополітики, і просимо Вас втрутитися у процес бюрократичної тяганини з метою завершення відновлення Міністерства аграрної політики та продовольства України», – резюмують учасники круглого столу.

скан 509-1.jpg

скан 509-2.jpg

скан 509-3.jpg