Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

29.05.2017 16:17:00

У Кабінеті Міністрів відбулося робоче обговорення засад земельної реформи

У Кабінеті Міністрів України в понеділок під головуванням Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана відбулося робоче обговорення засад земельної реформи за участі народних депутатів, представників профільних комітетів Верховної Ради, керівників профільних асоціацій та об'єднань, експертів аграрного ринку, представників фермерських господарств..
 «Ми з вами обговорюємо надзвичайно важливе питання, на якому всі зазвичай спекулювали. Мова йде про перспективу запровадження і модель ринку землі. Є багато думок, багато моделей, у кожного є своя. Але дуже важливо, аби ту модель, яку ми в кінцевому рахунку запропонуємо, якщо дійдемо до спільної думки, мала в основі українські інтереси, інтереси українських фермерів і розвитку сільських територій», - зазначив Володимир Гройсман на початку зустрічі. 
Глава Уряду підкреслив, що відкриття ринку землі стане стимулом розвитку економіки, поштовхом розвитку фермерських господарств, створення виробничої інфраструктури на селі, а в середньостроковій перспективі дозволить змінити тип економіки від сировинного на економіку доданої вартості. У той же час Прем’єр звернув увагу, що процес має відбуватися поступово і враховувати усі можливі ризики. Саме тому на думку Голови Уряду, продаж має бути доступний тільки фізособам-українцям і в обсязі не більше 200 га землі на одну особу. "При цьому на даному етапі ми категорично проти продажу землі іноземцям, проти відкриття ринку земель для юросіб," - зазначив Володимир Гройсман. Він зазначив, що модель, яка має бути запропонована, має містити чіткі запобіжники проти того, щоб українську землю просто скупили ті, хто хотів би на цьому просто нажитись: "Якщо відкривати ринок, то так, щоб це сприяло створенню справжнього фермерського класу." Учасники засідання висловлювали аргументи "за" і "проти" різних позицій, але в цілому погодились з тим, що питання наразі не стоїть в площині відміни чи зберігання мораторію на продаж земель. 
На думку учасників обговорення, постановка питання в такій площині носить чисто маніпулятивний характер. Питання ж полягає в тому, щоб визначити, яка саме модель обігу земель була б найкращою для України, і тоді вже починати обговорення її запровадження. Учасники наради погодилися, що тіньовий ринок землі в країні вже існує. 
Перший віце-прем’єр-міністр Степан Кубів привів статистику, згідно з якою в 2016 році на неконкурентних засадах у користування було передано 1,5 млн га землі сільськогосподарського призначення. При цьому стартова ціна оренди за гектар становила всього 940 гривен. Натомість на конкурентних засадах передано у користування всього 42 тис га земель за значно вищою ціною. 
За результатами наради, сторони домовилися створити міжвідомчу робочу групу у складі урядовців, народних депутатів, представників профільних аграрних асоціацій та експертів. Найближчим часом робоча група представить концепцію першого етапу земельної реформи на основі уже існуючих напрацювань Уряду і з врахуванням думки усіх, хто має відношення до розвитку аграрного сектору України. Окрім того, Глава Уряду доручив підготувати проект постанови Уряду, яка унеможливлювала б подальші зловживання на ринку землі вже зараз.





ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ