31.05.2024
Семінар на тему «Моніторинг та способи зниження вмісту Pb i Cd у продуктах забою тварин на відгодівлі»
На базі Поліського національного університету було проведено семінар на тему «Моніторинг та способи зниження вмісту Pb i Cd у продуктах забою тварин на відгодівлі». Від Інституту сільського господарства Полісся НААН у семінарі прийняли участь: заступник директора з наукової роботи Савчук І.М., завідувачка лабораторії агрохімічних досліджень, екологічної безпеки земель та якості продукції Ковальова С.П. та науковий співробітник Ящук І.В.
Із доповіддю виступила науковий співробітник відділу тваринництва ІСГП НААН Ящук І.В. Вона зазначила, що на основі проведених моніторингових досліджень на території Житомирщини доказана необхідність здійснення постійного контролю за вмістом важких металів (Pb, Cd) у кормах, молоці корів та м’язовій тканині молодняку ВРХ і свиней, вміст яких на сьогодні перевищує ГДК. Тому в зоні радіоактивного забруднення організація повноцінної годівлі має досить важливе значення, адже за дефіциту поживних речовин у раціонах сільськогосподарських тварин накопичення ксенобіотиків у молоці та м’ясі значно збільшується. Достатнє протеїнове, вуглеводне та мінеральне живлення тварин послаблює токсичну дію шкідливих речовин, зменшує всмоктування 137Cs і важких металів із шлунково–кишкового тракту та збільшує їх виведення із організму.
Савчук І.М. у своєму виступі зазначив, що виробництво якісних і безпечних харчових продуктів в умовах техногенного забруднення навколишнього середовища є проблемою світового масштабу, особливо в Україні. Внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС радіоактивними речовинами, зокрема цезієм-137, забруднено ґрунт не лише в Україні, а й у багатьох інших країнах. Житомирська область є п'ятою за величиною областю в Україні та однією з найбільш постраждалих від аварії областей. Крім того, ця територія забруднена найбільш токсичними важкими металами – свинцем (Pb) і кадмієм (Cd), які активно мігрують у біологічній системі: ґрунт → рослина → тварина → продукція → людина, інтенсивно накопичуючись у продуктах рослинного і тваринного походження. Складна екологічна ситуація та широкий спектр біологічної та токсичної дії 137Cs, Pb, Cd вимагають проведення ряду заходів, які б запобігли трансформації радіоактивних елементів і важких металів в організмі тварин, підвищили продуктивність тварин і безпеку вироблених харчових продуктів в умовах Українського Полісся.
Нагадаємо, Інженерно-технологічний інститут «Біотехніка» НААН взяв участь у міжнародному форумі «Продовольча безпека України в умовах післявоєнного відновлення: глобальні та національні виміри» та роботі ІІ Міжнародної науково-практичної конференції.