Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Унікальні сорти та потужний потенціал: День поля у НААН 18.09.2023

Унікальні сорти та потужний потенціал: День поля у НААН

Днями на базі Виставково-інноваційного центру Національної академії аграрних наук України відбувся День поля "Сучасні сорти і гібриди кукурудзи та сорго (досягнення установ НААН)". У заході взяли участь керівники академії, науковці, представники місцевої влади та інші гості.

Науковці Державної установи Інститут зернових культур НААН ознайомили учасників заходу з гібридами кукурудзи та сортами та гібридами сорго власної селекції. Загалом на полігоні розміщені 72 гібриди кукурудзи та 27 сортів і гібридів сорго селекції трьох наукових установ, саме:
FB-IMG-1694716535865

"Національна академія аграрних наук має значний селекційний потенціал зернових культур, який відповідає всім вимогам аграрного виробництва та забезпечує продовольчу безпеку країни. Водночас Україна має можливість зайняти почесне місце серед провідних розвинених країн світу за економічними показниками аграрного сектору, і вже заявила про себе, як про потужного виробника-експортера зерна", - розповів Президент НААН Ярослав Гадзало.

FB-IMG-1694716528624

Позитивним є збільшення посівних площ у зонах Лісостепу і Полісся, де за оптимального вологозабезпечення і потепління врожайність зерна кукурудзи досягає генетичного рівня, до 12–14 т/га.

Стрімкі темпи росту виробництва кукурудзи обумовлені високим рівнем генетичних та технологічних розробок. Кукурудза, як провідна кормова, харчова та технічна сільськогосподарська культура, є лідером в інтенсифікації аграрного виробництва в нашій країні та у світі і відіграє визначальну роль у селекції та підвищенні валових зборів зерна. 

Завдяки успішній праці наукових колективів селекційних установ НААН створено високопродуктивні гібриди зернових культур, зокрема кукурудзи та сорго. У Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні знаходиться понад 300 гібридів кукурудзи, а це більш ніж 25% від загальної кількості. 

ДУ Інститут зернових культур НААН розробив комплексну інноваційну систему селекційного забезпечення виробництва зерна кукурудзи, яка включає наукові принципи моделювання, синтезу, тестування та відбору високоврожайних гібридів різноманітних напрямів використання для всіх ґрунтово-кліматичних зон вирощування цієї культури в Україні. Створено оригінальний вітчизняний вихідний та елітний селекційний матеріал – лінії і гібриди кукурудзи, здатні забезпечити стабільну врожайність та високу якість зерна.

FB-IMG-1694716547119

Не менш важливою зерновою культурою, яка має кормове і технічне значення є сорго, яке придатне для вирощування в особливих грунтово-кліматичних умовах із посушливим кліматом. Останнім часом змінюються пріоритети, розвитку набуває селекція сорго цукрового для виробництва біоетанолу та отримання твердого палива. Але, площі сорго мають нестабільний характер з максимальним обсягом до 100 тисяч гектар, із яких до 70% розміщується у Степу України.

Селекція соргових культур на сьогодні сконцентрована у двох установах НААН – ДУ Інститут зернових культур і Селекційно-генетичному інституті – НЦНС. За рахунок, практично, двох установ створюються українські сорти і гібриди, а їх частка у Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні становить 35%. Найбільшу кількість українських сортів і гібридів становлять сорго цукрове, сориз, сорго суданське, вінникове, частка яких у Державному реєстрі становить 100%. 

"У перспективі кукурудза і сорго будуть залишатись і надалі важливими культурами для спільних наукових й практичних проєктів з країнами ЄС з врахуванням геокліматичних змін і вимог Зеленого курсу та у програмах з продовольчої безпеки України", - підсумував Ярослав Гадзало.
Повернення до списку