Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Як на Кіровоградщині науковці випробовують різні сорти картоплі 08.09.2023

Як на Кіровоградщині науковці випробовують різні сорти картоплі

Одна з установ, яка вирощує картоплю в межах Кіровоградщини, – Інститут сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України. Але вона не розрахована на продаж у магазинах. Тут овочі вивчають в лабораторних і польових умовах на замовлення Інституту картоплярства НААН.

"Наше завдання – відбір сортів, які підходять для умов вирощування в нашій зоні й можуть забезпечити високий урожай, – розповідає Суспільному завідувачка лабораторії біоадаптивних технологій Олена Григор’єва. – Ми маємо угоду з Інститутом картоплярства в селищі Немішаєве на Київщині. Вони важко пережили окупацію у 2022 році, але зуміли зберегти свій потенціал. Ми беремо в них декілька сортів картоплі, яку вони вивели, й два роки за ними спостерігаємо. Якщо ці сорти придатні до вирощування в умовах Кіровоградщини, то ми беремо в Інституту картоплярства рослини. Потім їх розмножуємо, висаджуємо в полі, отримуємо з них спочатку мінібульби, а потім суперсупереліту, супереліту й еліту. Це вже те насіння картоплі, яке можна садити".

4f848fc35f44677a

Через досліди визначили, що два сорти, які вивели в Інституті картоплярства в селищі Немішаєве, підходять для Кіровоградщини. Картопля не повинна передавати вірусні хвороби, бо інакше вона вироджується. Водночас вона має рости без додаткових затрат, давати гарний урожай і зберігати чистоту сорту.

"Ми працюємо лише з вітчизняними сортами. Цього року також отримали від Інституту картоплярства супереліту нових шести сортів. Ще їх подивимося. Сьогодні вже копали для проби. Який урожай, ще не знаємо. Але товарний вигляд дуже гарний. Також за три роки ми два сорти викинули, які не підходять до наших умов", – розповіла Олена Григор’єва.

Із її слів, в Інституті сільського господарства Степу під картоплею лише пів гектара. З них на 20 сотках картоплю досліджують, на 30 – розмножують. І ось це вирощене насіння картоплі купують люди для своїх приватних городів. Із аграрними підприємствами (виробниками картоплі з інших областей) інститут не співпрацює.

"Інститут більше все-таки спеціалізується на зернових культурах. Було трохи садивного матеріалу картоплі, і його люди відразу ж забрали, – говорить завідувачка лабораторії. – Йде до того, що на Кіровоградщині треба вирощувати посухостійку картоплю. Наприклад, ми замовили саме посухостійкі й ранні сорти, щоб вони могли в першій половині літа накопичити врожай. На більш пізню групу сортів теж можна виходити, але за умови зрошення".



Повернення до списку