Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Україна нарощує експорт зернових та олійних культур 15.08.2023

Україна нарощує експорт зернових та олійних культур

Національне насінництво нарощує експорт насіння зернових та олійних культур. За 7 місяців 2023 року його обсяг удвічі перевищив відповідний показник попереднього року у 34,7 млн доларів і становив 69 млн.

Про це розповів завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Олександр Захарчук.

За його словами, у структурі українського експорту насіння зернових та олійних культур традиційно домінує кукурудза, яка займає у ньому 98%.

"Водночас другий рік поспіль обсяги експорту насіння гібридної кукурудзи перевищують обсяги його імпорту", - наголосив Олександр Захарчук. - За січень-липень цього року з України вивезли 24,437 тон насіння вітчизняної та іноземної селекції, тоді як поставки з-за кордону склали лише 4,109 тон, тобто у 6 разів менше".

За 7 місяців 2023 року на зарубіжні ринки насіння гібридної кукурудзи продали на суму 67,4 млн доларів.

Основним імпортером української насіннєвої кукурудзи є Угорщина, яка за січень-липень 2023 року закупила 6 715 тонн цього виду агропродукції. Також значні поставки насіннєвої кукурудзи Україна здійснила до інших країн Євросоюзу – Франції (4 766 т), Австрії (3 823 т), Румунії (3 659 т), а також до Єгипту (1 513 т) та Молдови (995 т). Поставки до ЄС зросли більш ніж у 20 разів порівняно з відповідним періодом 2021 року і перевищили його показник майже на 60 млн доларів.

Крім кукурудзи, на зарубіжні ринки експортували 131 т насіння жита, 115 т насіння соняшнику, 20 т сої, 16 т льону. Зазначені культури додатково принесли державі близько 1,5 млн доларів виручки від їх реалізації, що відповідає минулорічному показнику.

За 7 місяців 2023 року експорт збільшився за рахунок додаткових можливостей розвитку вітчизняного насінництва.

"Із одного боку, це пов’язано з втратою частини логістичних каналів постачання насіння з-за кордону через широкомасштабне вторгнення Росії на територію нашої держави, а з іншого – зі збільшенням виробництва на власних потужностях вітчизняних насіннєвих заводів, зокрема й великих іноземних компаній в Україні. Безумовно, визнання Європарламентом у 2020 році української системи сертифікації насіння еквівалентною вимогам ЄС дозволило Україні вже третій рік поспіль нарощувати експорт насіння, найперше, до країн Євросоюзу", - підсумував Олександр Захарчук.Повернення до списку