15.08.2023
Україна нарощує експорт зернових та олійних культур
Національне насінництво нарощує експорт насіння зернових та олійних культур. За 7 місяців 2023 року його обсяг удвічі перевищив відповідний показник попереднього року у 34,7 млн доларів і становив 69 млн.
Про це розповів завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Олександр Захарчук.
За його словами, у структурі українського експорту насіння зернових та олійних культур традиційно домінує кукурудза, яка займає у ньому 98%.
"Водночас другий рік поспіль обсяги експорту насіння гібридної кукурудзи перевищують обсяги його імпорту", - наголосив Олександр Захарчук. - За січень-липень цього року з України вивезли 24,437 тон насіння вітчизняної та іноземної селекції, тоді як поставки з-за кордону склали лише 4,109 тон, тобто у 6 разів менше".
За 7 місяців 2023 року на зарубіжні ринки насіння гібридної кукурудзи продали на суму 67,4 млн доларів.
Основним імпортером української насіннєвої кукурудзи є Угорщина, яка за січень-липень 2023 року закупила 6 715 тонн цього виду агропродукції. Також значні поставки насіннєвої кукурудзи Україна здійснила до інших країн Євросоюзу – Франції (4 766 т), Австрії (3 823 т), Румунії (3 659 т), а також до Єгипту (1 513 т) та Молдови (995 т). Поставки до ЄС зросли більш ніж у 20 разів порівняно з відповідним періодом 2021 року і перевищили його показник майже на 60 млн доларів.
Крім кукурудзи, на зарубіжні ринки експортували 131 т насіння жита, 115 т насіння соняшнику, 20 т сої, 16 т льону. Зазначені культури додатково принесли державі близько 1,5 млн доларів виручки від їх реалізації, що відповідає минулорічному показнику.
За 7 місяців 2023 року експорт збільшився за рахунок додаткових можливостей розвитку вітчизняного насінництва.
"Із одного боку, це пов’язано з втратою частини логістичних каналів постачання насіння з-за кордону через широкомасштабне вторгнення Росії на територію нашої держави, а з іншого – зі збільшенням виробництва на власних потужностях вітчизняних насіннєвих заводів, зокрема й великих іноземних компаній в Україні. Безумовно, визнання Європарламентом у 2020 році української системи сертифікації насіння еквівалентною вимогам ЄС дозволило Україні вже третій рік поспіль нарощувати експорт насіння, найперше, до країн Євросоюзу", - підсумував Олександр Захарчук.