Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Науковці НААН пояснили як зменшити наслідки бойових дій на ґрунти 13.05.2022

Науковці НААН пояснили як зменшити наслідки бойових дій на ґрунти

У непростих умовах воєнних дій Національна академія аграрних наук продовжує роботу з підтримки сільськогосподарської галузі України. Вплив різного роду зброї на стан поверхні ґрунту на полях держави потребує всебічного аналізу (хімічного, фізичного та біологічного). Звичайно ж, такі роботи можливо проводити тільки після перевірки на предмет наявності вибухових об’єктів та розмінування території.

Співробітники Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського НААН обстежили земельні ділянки, які зазнали різного виду порушень в результаті авіаційних та артилерійських обстрілів. За результатами аналізу ґрунту не виявлено суттєвих змін вмісту макроелементів (азоту, фосфору та калію).

Експерти рекомендують після розмінування вилучити крупні уламки снарядів задля безпечної роботи у полях. Залежно від розміру пошкоджень ґрунту пропонується:
  • вирви глибиною понад 1,5–2 м засипати материнською породою та ґрунтовою масою, що залишились на місці вибуху, в порядку, який забезпечить найбільшу продуктивність рекультивованих земель;

  • 1
    Порушення ґрунту від авіаудару

  • вирви глибиною до 1,5 м (рис. 2-4)- засипати ґрунтовою масою, що залишилась на місці вибуху;

  • 2
      Порушення ґрунту за використання  реактивних систем залпового вогню (РСЗВ)

      3-122
      Порушення ґрунту за використання артилерії калібру 122 мм

      4-152
      Порушення ґрунту за використання артилерії калібру 152 мм

    • вирівняти поверхню ґрунту.
    Для визначення стану ґрунтового покриву, що зазнав руйнацій внаслідок воєнних дій, пропонується провести ґрунтово-агрохімічне обстеження території для визначення ступеню погіршення стану ґрунту, та розробки плану заходів з його рекультивації.

    У разі великих за глибиною і площею пошкоджень через 2-5 років потрібно буде провести "ремонт території" через додавання ґрунтової маси в місцях просадок та вирівнювання поверхні.

    Неминучі артефакти — дрібні уламки снарядів, після такого роду воєнного впливу, навряд чи будуть вилучені з ґрунту в найближчий час. Фахівці радять поки що просто не звертати на них уваги.

    5
    Уламки артилерійських снарядів в українському чорноземі



    Повернення до списку