Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Капітальні інвестиції на розвиток аграрних секторів економіки у 2021 році зростають, - науковці НААН 06.12.2021

Капітальні інвестиції на розвиток аграрних секторів економіки у 2021 році зростають, - науковці НААН

Капітальні інвестиції в агропродовольчі сектори економіки за січень-вересень 2021 року склали 48,8 млрд грн, із них у сільське господарство − 33,3 млрд грн (68,3%), у харчову промисловість − 15,4 млрд грн (31,7%).

Про це розповів провідний науковий співробітник відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Микола Кісіль, коментуючи нещодавно оприлюднені Державною службою статистики України дані щодо обсягів капітальних інвестицій за січень-вересень 2021 року.

За його словами, у структурі капітальних інвестицій в економіку вкладення у виробництво агропродовольчої продукції у січні-вересні цього року зайняли 14,7%.

У січні-вересні 2021 року порівняно з відповідним періодом минулого року було забезпечено зростання капітальних інвестицій у аграрне виробництво і харчову промисловість на 13,1%, а отже поглиблення  інвестиційної кризи було призупинено. При цьому, зростання обсягів вкладень було досягнуто лише в аграрному секторі економіки, тоді як у харчовій промисловості, навпаки, відбувався їхній спад.

Індекси змін обсягів капітальних інвестицій у відсотках за січень-вересень 2021 року до відповідного періоду минулого року такі:
  • сільське господарство і мисливство − 119,7%;
  • лісове господарство − 331%;
  • рибне господарство − 121,5%;
  • харчова промисловість − 95,3%.
За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, темпи зростання капітальних інвестицій в аграрних секторах економіки у 2,2 разу вищі, ніж в середньому по економіці.

Відслідковувані Державною службою статистики України капітальні вкладення в землю і в довгострокові біологічні активи рослинництва та тваринництва теж зросли. Їх обсяги за січень-вересень 2021 року склали відповідно 1,3 млрд грн і 3,6 млрд грн.

Порівняно з харчовою промисловістю сільське господарство не лише зберегло пріоритетність для інвестування, а й посилило свої позиції. Якщо співвідношення між капітальними інвестиціями у сільське господарство і харчову промисловість у січні-вересні минулого року склало 1,70:1,0, то в цьому році − 2,11:1,00 грн/грн.

"Такий нетиповий для нинішньої фази циклу Саймона Кузнеця характер динаміки інвестиційного співвідношення пов’язаний з переважанням у харчовій промисловості впливу негативних чинників і зростанням цін на сільськогосподарську продукцію, яка складає майже 60 % національного експорту агропродовольства", - пояснив Микола Кісіль.

За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у разі збереження до кінця 2021 року тенденцій, що склалися в інвестиційному процесі, загальні обсяги капітальних інвестицій в агропродовольчі сектори економіки за січень-грудень у цінах поточного року можуть скласти понад 70 млрд грн, з них в аграрний сектор економіки – до 50 млрд грн.

"Таким чином, в аграрному секторі економіки намітилася тенденція до послаблення інвестиційної кризи, хоча в харчовій промисловості, вона поки що поглиблюється", - підсумував Микола Кісіль.

Нагадаємо, агрофірма з Грузії замовила в Інституті зрошуваного землеробства партію елітного насіння озимої пшениці.

Читайте також: Волинські селекціонери вивели новий сорт озимого жита: його потенційну врожайність оцінюють у 10-11 тонн з гектара

Повернення до списку