Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
16.02.2021

Цікаво: тваринництво, що відверне зміни клімату?

А що, якби ми могли вирощувати сільгосппродукцію таким чином, щоб не лише зменшити вплив галузі на планету, а й стати корисним для клімату - за матеріалами BBC


Сільське господарство та вирубка лісів, що іноді супроводжують його, сприяють майже чверті викидів парникових газів. Сільське господарство також забезпечує 70% використання води у всьому світі. Посуха, повені, високі температури та підвищення рівня моря перетворюють продуктивні частини нашої планети на місця, непридатні для сільського господарства. А що, якби ми могли вирощувати сільгосппродукцію таким чином, щоб не лише зменшити вплив сільського господарства на планету, а й стати корисним для клімату?

Виробництво великої рогатої худоби дає 40% усіх викидів метану від виробництва продуктів харчування. Це не найбільший внесок, першість належить виробництву рису, але дослідники прагнуть зменшити і цей показник в рамках нової хвилі методів ведення природоохоронного господарювання.
Велика рогата худоба — це жуйні тварини, тобто частина їхньої травної системи (рубця) призначена для бродіння продуктів з низьким вмістом їжі, таких, як трави та листя. Він містить асортимент мікробів, які допомагають їм витягати з їжі якомога більше поживних речовин. На жаль, деякі з цих мікробів виробляють метан, який потім виділяється з рубця. І саме тут науковці зосередили свою увагу.

Хоча деякі можуть стверджувати, що повна відмова від скотарства може бути найкращим способом пом'якшення кліматичних змін, для багатьох людей відмова від яловичини, все ж, не надто розумне рішення. Та є рішення. Яке може стати початком чогось нового у сільському господарстві.

Дослідників та вчених цікавлять властивості інгібування метану малоймовірного джерела — морських водоростей. Аспарагопсис, тепловодний вид водоростей, що вирощується в Австралії, містить сполуку під назвою бромоформ, яка, за використання у раціоні корови лише 2%, зменшує викиди метану тварини до 98%.

Однак наразі є питання щодо того, чи подобається коровам смак бромоформу — в деяких експериментах худоба зменшувала кількість їжі після введення до її раціону водоростей. Бромоформ може бути канцерогенним для людини, хоча наразі замало досліджень, щоб визначити, чи переноситься він у м’ясні та молочні продукти. Багато людей також вже стикаються з низьким рівнем бромоформу через водопровідну воду.



Повернення до списку