Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
01.12.2020

У 2020 році українські аграрії взяли рекордний обсяг кредитів

В Україні станом на 1 жовтня 2020 року, обсяг наданих кредитів в галузі сільського господарства практично досяг 70 млрд грн. Держава пропонує декілька програм компенсації, заявив заступник Міністра Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький під час наради з з аграрними асоціаціями 30 листопада 2020 року. Про це повідомляє agronews.ua.

“Це бюджетна програма «Доступні кредити 5-7-9%», завдяки якій держава компенсує підприємцю частину кредитного навантаження. Чим більше робочих місць ви створюєте, тим більшу компенсацію % за кредитом отримуєте. А також державні портфельні гарантії — це інструмент держпідтримки, який виступає як забезпечення за кредитом та має діяти на постійній основі. Державні гарантії поширюються на фінансування інвестиційного проекту, інвестиційні цілі, на рефінансування заборгованості за іншими кредитами”, – пояснив Тарас Висоцький.

Агропромисловий комплекс, є однією з ключових галузей економіки України який забезпечує близько 10% ВВП і близько 40% валютної експортної виручки. 

При розрахунковому валовому продукті сільського господарства в Україні в 2019 році на рівні 358 млрд грн, кредитний портфель галузі становив близько 65 млрд грн, в середньому протягом року.

Протягом 6 останніх років в динаміці кредитування сільського господарства відзначається відносна стабільність з формуванням незначного зростання – в середньому на 1% в квартал. Станом на 1 жовтня 2020 року, обсяг наданих кредитів в галузі сільського господарства практично досяг 70 млрд грн, повидомляє АПК-Інформ.

При цьому, протягом двох останніх кварталів спостерігається збільшення частки сільського господарства в загальному кредитному портфелі. Станом на 1 липня 2020 року цей показник оцінюється в 8%, а станом на 1 жовтня 2020 року – досяг рекордного за аналізований період показника в 9%. Це обумовлено стагнацією інших секторів економіки в період пандемії COVID-19.

Що стосується структури кредитування сільського господарства, то в основному це короткострокові (до 1 року) і середньострокові (від 1 до 5 років) кредити. Станом на 1 жовтня 20120 г на частку короткострокових кредитів припадає 49%, на середньострокові – 46% і довгострокові кредити (понад 5 років) складають всього близько 5% в загальному обсязі кредитування.

Крім того, в структурі короткострокових і середньострокових кредитів близько 70% припадає на кредити в національній валюті. Довгострокові кредити розподілені більш рівномірно – 52% в національній валюті та 48% – в іноземній валюті.

Керівництво країни неодноразово заявляло про те, що розвиток кредитування агробізнесу є одним з пріоритетів національної фінансової політики. Так, в рамках однієї із зустрічей з представниками бізнесу в серпень ц.р. Президент України Володимир Зеленський пообіцяв сприяти поліпшенню системи кредитування для агробізнесу. Про це глава держави заявив під час зустрічі з представниками бізнесу Черкаської області в ході що відбулася 28 серпня робочої поїздки в регіон, повідомила пресслужба Офісу президента.

Прем’єр-міністр України Д. Шмигаль також неодноразово заявляв, що поточні програми підтримки малого та середнього бізнесу, зокрема з кредитування, продовжаться і в найближчі роки. Він також підкреслив, що уряд бачить пріоритетом розвиток сприятливих умов для внутрішніх інвестицій. На думку прем’єра, підтримка національного виробника, збільшення переробки в аграрному секторі, акцент на внутрішніх інвестиціях і розвиток малого і середнього бізнесу повинні стати точками зростання економіки в найближчі роки.

За словами начальника управління розвитку агробізнесу БАНКУ АЛЬЯНС Андрія Дальчаніна, фінансування агросектору є важливою частиною діяльності банку. 

Агропромисловий комплекс залишається однією з ключових галузей економіки України який забезпечує близько 10% ВВП і близько 40% валютної експортної виручки, і забезпечення аграріїв доступними і зручними кредитами – першочергове завдання банківської системи України”, – зазначив він.


Повернення до списку