Науковці створили глобальну мапу поширення бджіл: українські найпродуктивніші
Біологи змогли об’єднати список всіх відомих на сьогодні видів бджіл з повідомленнями про спостереження комах в різних точках земної кулі. Вчені отримали першу в світі глобальну карту поширення різних видів бджіл на Землі. В Україні на цій мапі – не найбільше різномаїття видів, але одні з найпродуктивніших порід бджіл. Про це повідомляє agronews.ua
Зазначається, що всього на Землі існує щонайменше 20 тисяч видів бджіл, але точних відомостей про їх географічну поширеність досі не існувало. Про це йдеться у матеріалі bizua.org.
Сучасні бджоли
Сучасні бджоли медоносні підрозділяються на 3 підроду, 9 видів і 44 підвиду. Підрід з назвою Apis – це ті бджоли, до яких належать медоносні. Розділяють 3 види медоносних бджіл:
– Європейські (11 порід);
– Африканські (12 порід),
– Азіатсько-середньосхідні (8 порід).
Передбачалося, що як і у багатьох інших комах, біорізноманіття бджіл підпорядковується закону широкого градієнта – збільшується до тропіків і зменшується до полюсів.
Нове дослідження підтвердило цю точку зору і також доповнило її деякими цікавими спостереженнями. Вчені використовували список з 20 тисяч відомих на сьогодні видів бджіл і безліч наборів даних, що описують географічне поширення цих комах.
У результаті науковці змогли скласти карту, яка наочно показала, як змінюється біорізноманіття бджіл у залежності від місця розташування.
Деякі закономірності, які вчені знайшли в цьому поширенні, були вже висунуті раніше, проте довести їх не представлялося можливим через обмежений набір даних.
Стосовно України, то у нас найбільш поширені наступні види бджіл.
Карпатська Українська бджола
Які бджоли самі медоносні? Ось вони! Мають найбільше поширення в Україні. Прекрасно пристосовані до суворих зимових умов, малій кількості корму взимку. Забарвлення темно-сіре з волосками сріблястого кольору, жовтизни майже немає. Мають великий розмах крил. В добу матка може відкладати близько 1800 яєць.
Виробляють багато воску. Медозбір починається ранньою весною і зберігається високим все літо. На головному хабарі демонструють дуже гарну продуктивність, тому ці бджоли – сама медоносна порода бджіл. Майже не рояться. Миролюбні і не злобливі.
Степова Українська бджола
Мешкає в лісостепу і на заході України. Дає середній збір меду і добре виживає в помірному кліматі. Хоботок довжиною 6,5 мм, сіре забарвлення, з можливою жовтизною на черевці, у його передній частині.
Досить висока плодючість матки бджоли. Самка медоносної бджоли дає до 2300 яєць на добу.