Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Цікаво: Нобелівську премію з медицини вручили за дослідження вірусу гепатиту С 05.10.2020

Цікаво: Нобелівську премію з медицини вручили за дослідження вірусу гепатиту С


Нобелівську премію з медицини та фізіології у 2020 році присудили вченим Майклу Хоутону, Харві Альтеру і Чарльзу Райсу

Як повідомляє пресслужба Нобелівського комітету, науковців винагородили за дослідження вірусу гепатиту С.

«Нобелівська премія цього року присуджена трьом ученим, які внесли вирішальний внесок у боротьбу з гепатитом – серйозною глобальною проблемою охорони здоров'я, що викликає цироз і рак печінки у людей в усьому світі», – йдеться у повідомленні.

«Альтер, Хоутон і Райс зробили основоположні відкриття, які привели до ідентифікації нового вірусу – вірусу гепатиту С. До їх роботи відкриття вірусів гепатиту А і В було важливим кроком вперед, але більшість випадків гепатиту, який передається через кров, залишалися непоясненим. Відкриття вірусу гепатиту С виявило причину випадків хронічного гепатиту і зробило можливими аналізи крові і нові ліки, які врятували мільйони життів», – пояснили в Нобелівському комітеті.

У 1940-х роках було виявлено два основних типи інфекційного гепатиту. Перший, названий гепатит А, передається через забруднену воду або їжу і, як правило, не має тривалого впливу на пацієнта. Другий тип передається через кров і рідини організму і представляє набагато більшу загрозу, оскільки може привести до хронічного захворювання з розвитком цирозу та раку печінки. Ця форма гепатиту підступна, тому що здорові люди можуть бути інфікованими протягом багатьох років, перш ніж виникнуть серйозні ускладнення. Гепатит, який передається з кров'ю, пов'язаний зі значною захворюваністю і смертністю і викликає більше мільйона смертей на рік у всьому світі, що робить його глобальною проблемою охорони здоров'я в масштабах, порівнянних з ВІЛ-інфекцією та туберкульозом.

Ключем до успішного втручання проти інфекційних захворювань є виявлення збудника. У 1960-х Барух Блумберг визначив, що одна з форм гепатиту, що передається через кров, викликається вірусом, який став відомий як вірус гепатиту B, і це відкриття привело до розробки діагностичних тестів і ефективної вакцини. За це відкриття Блумберг був ушанований Нобелівської премії з фізіології та медицині в 1976 році.

Альтер з Національного інституту охорони здоров'я США вивчав виникнення гепатиту у пацієнтів, які перенесли переливання крові. Хоча аналізи крові на нещодавно виявлений вірус гепатиту В знизили кількість випадків гепатиту, пов'язаного з переливанням крові, Альтер і його колеги з тривогою виявили, що велика кількість випадків залишилася. Приблизно в цей же час були розроблені тести на вірусну інфекцію гепатиту А, і стало ясно, що гепатит А чи не був причиною цих непояснених випадків.

Викликало серйозне занепокоєння те, що у значної кількості тих, хто отримував переливання крові, розвинувся хронічний гепатит, викликаний невідомим інфекційним агентом. Загадкова хвороба стала відома як гепатит «не-А, не-В».

Ідентифікація нового вірусу стала тепер першочерговим завданням. Були використані всі традиційні методи пошуку вірусів, але, попри це, вірус вислизав від ідентифікації більше десяти років.

Хоутон, що працює на фармацевтичну фірму Chiron, провів копітку роботу, необхідну для виокремлення генетичної послідовності вірусу. Зі своїми колегами він виділив фрагменти ДНК з нуклеїнових кислот, виявлених в крові хворого шимпанзе. Більшість цих фрагментів належали геному самого шимпанзе, але дослідники з'ясували, що деякі з них – похідні від невідомого вірусу. Вчені виходили з припущення, що антитіла будуть присутні в крові у хворих на гепатит. Вони використовували сироватки пацієнтів для ідентифікації клонованих фрагментів вірусної ДНК, що кодують вірусні білки. Після ретельного пошуку вчені знайшли один позитивний клон. Подальші дослідження показали, що цей клон був отриманий з нового РНК-вірусу, що належить до сімейства флавівірусів. Його назвали вірус гепатиту С. Наявність антитіл у хворих на хронічний гепатит довело, що знайдений вірус і був тим невідомим інфекційним агентом.

Нагадаємо: тогорічну Нобелівську премію з фізіології та медицини вручили за дослідження раку.

Як повідомлялось, цьогорічна церемонія нагородження Нобелівських лауреатів вперше з 1944 року буде проводитись без їхньої особистої присутності.  


Повернення до списку