Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
04.09.2020

Будівництво зрошувальних систем - початок реалізації надзвичайно важливого проєкту національного значення за активної участі науковців НААН

Irrigazione1.jpg

Уряд починає уніфіковувати нормативну базу для екологічно безпечного зрошення, поливу та водовідведення. На наступний рік заплановано розширити програму «Велике будівництво» саме на створення зрошувальних систем у південних областях України. Про це заявив Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль другого вересня під час чергового засідання Кабінету Міністрів, де було ухвалено рішення, спрямовані на розвиток національного агропромислового комплексу.

На думку Прем’єр-міністра, такі системи мають збільшити урожайність та убезпечити аграріїв від несприятливих погодних умов.

Нагадаємо, проблема зневоднення території України і на його тлі - неефективності  існуючої моделі організації та управління комплексом зрошення, також необхідності запровадження дієвого ефективного механізму державного контролю за збереженням і відновленням родючості ґрунтів, сьогодні набула особливої актуальності, стала центром дискусій за участю науковців, в першу чергу провідних фахівців НААН, громадськості, представників органів влади.  

Питання забезпечення України водними ресурсами давно вже стало питанням національної безпеки, неодноразово наголошував директор Інституту водних проблем та меліорації  НААН Михайло Ромащенко.  В умовах сучасних змін клімату рівень зволоження на території України є головним чинником, який суттєво обмежує продуктивність рослинництва та потенціал землеробства, підкреслював вчений.

Для запобігання та пом’якшення негативних проявів змін клімату на аграрне виробництво, які цьогоріч стали критичними для аграріїв багатьох регіонів України, одним із основних заходів, на переконання науковців НААН,  є відновлення та розширення площ зрошення та дренажу, що передбачено Стратегією зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, розробленою  Інститутом водних проблем і меліорації НААН і схваленою Кабінетом Міністрів.

Під час зустрічі з Президентом України в Херсоні, у якій взяли участь представники НААН – директор Інституту зрошуваного землеробства Раїса Вожегова, директор Інституту водних проблем і меліорацій Михайло Ромащенко, директор ДПДГ  «Асканійське» ІЗЗ НААН Віктор Найдьонов та директор ДПДГ Інституту рису НААН Валентина Уманська, Стратегії була дана висока оцінка.

Сучасна аграрна наука й практика володіють багатьма науково обґрунтованими та ефективними методами й способами захисту від посух у різних природно-кліматичних умовах. Розроблено високоефективний і надійний захисний комплекс, який містить систему агротехнічних, лісомеліоративних, гідромеліоративних та організаційно-господарських заходів.

Так, агротехнічні заходи передбачають застосування систем землеробства, які забезпечують накопичення й зберігання вологи та завбачують снігозатримання, мульчування поверхні землі, сівбу високоякісними та посухостійкими сортами й гібридами рослин, відповідні сівозміни, системи обробітку ґрунту, боротьбу з бур'янами, внесення добрив, хімічну меліорацію тощо.

Є в нас власні системи планування поливів, управління водорозподілом, інформаційне забезпечення зрошення, інструментарій і методологія сучасного проєктування, будівництва й експлуатації зрошувальних систем. Є  і власна концепція відновлення зрошення в Південному регіоні України.

Науковці НААН знають, як вирішувати цю проблему. І прийняті Урядом рішення вважають початком реалізації надзвичайно важливого і серйозного проєкту національного значення.


Повернення до списку