Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
17.08.2020

Безмитна квота на вітчизняний мед не задовольняє і Європу, і Україну


Снимок_1.JPG


Національний консультант FАО Анна Бурка заявила, що поточний обсяг квоти не задовольняє як попит Європи, так і можливості української медової індустрії. Отже, наступні перемовини Україна – ЄС мають бути націлені на збільшення як безмитної квоти, так і зниження митних тарифів. Як приклад, може бути використана модель співпраці між ЄС та Мексикою, для якої преференційна квота становить  30 тис. т зі ставкою 8,6%.

      На думку Анни Бурки, оновлення Угоди про асоціацію між ЄС та Україною  наступного року може надати новий поштовх для розвитку української медової індустрії, посилити позиції України на ринку ЄС та знизити залежність від поставок китайського меду, який наразі формує близько 40% від сукупних поставок меду в цьому напряму, повідомляє "ПроАгро Груп" з посиланням на agrotimes.ua.

Український ринок меду наразі дуже залежний від поставок у ЄС, частка якого в загальному обсязі українського експорту сягає понад 80%.

       Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, у рамках якої почала функціонувати поглиблена і всеосяжна зона вільної торгівлі, сприяло збільшенню країн-покупців та нарощуванню обсяги експорту українського меду, а, відповідно, і надходженню валютної виручки в країну.

     Так, уже за результатами 2016 року обсяги експорту збільшились на 42% у порівнянні з 2015-м, і позитивна тенденція продовжує зберігатись. Через рік після підписання Угоди кількість підприємств, що мали право поставляти мед на ринки ЄС, зросла до 52, а вже на кінець 2019 року – до 72.

Протягом дії зони вільної торгівлі українські компанії-експортери меду активно використовують можливості безмитних тарифних квот. Як основна, так і додаткова преференційна квота на мед використовувалася в перші дні місяця. Незважаючи на те, що на позаквотний обсяг діє імпортне мито в розмірі 17,3%, обсяги експорту українського меду продовжують збільшуватись. Поточний обсяг експорту в 7-8 разів перевищує щорічний обсяг загальної квоти, що підтверджує зацікавленість в українському медові зі сторони європейських партнерів.

     Зросла і частка України в імпорті меду до країн ЄС: якщо  2013 року вона становила лише 10%, то у 2019 – понад 20%. Відповідно, Україна стала другим постачальником меду в Європу, поступившись лише Китаю.Повернення до списку