Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Дослідники розробили новий пестицид, який не шкодить комахам 26.06.2020

Дослідники розробили новий пестицид, який не шкодить комахам

        Дослідники з Німеччини розробили натуральній пестицид, який не шкодить корисним комахам, зокрема й навіть бджолам. Новий засіб з’явився внаслідок об’єднання вивчених генетичних даних рослин і методів селекції.

        Одна з проблем використання синтетичних інсектицидів полягає в тому,  що вони не лише вбивають шкідників, але й шкодять корисним комахам, наприклад, бджолам, жукам і метеликам. Вода із залишками пестицидів стікає з полів у озера й струмки, що ставить під загрозу існування біорізноманіття цілих екосистем.

       З метою боротьби з негативними наслідками група дослідників із Технічного університету в Мюнхені (TUM) розробила біодеградуючий пестицид, який поширює запах, тим самим стримує поширення корисних комах.

       За основу нового засобу професор Томас Брюк та його команда із відділу промислової біотехнології взяли тютюн – рослину, яка виробляє натуральний пестицид cembratrienol (CBTol).

       Спочатку дослідники виділили частину геному тютюну, який відповідає за продукування натурального репеленту. Потім вони додали їх у геном бактерії E.coli. Генетично-модифіковані бактерії вирощують у великих діжках, після чого пестицид відокремлюють і використовують як спрей.  Дослідження вчених показали, що спрей cembratrienol може захистити від попелиць, але не є токсичним для комах. Він також не накопичується в навколишньому середовищі. Ще один плюс – спрей має антибактеріальний ефект, тобто його можна використовувати в якості нетоксичного дезінфікуючого засобу.  

       Дослідники вважають, що cembratrienol можна використовувати від патогенів, які викликають MRSA, а також від збудника пневмонії та лістеріозу.

       За словами Брюка, новий натуральний пестицид може стати ключем до «корінної зміни захисту сільськогосподарських культур», у якому увага приділяється не знищенню  шкідників, а їх відлякуванню.


Повернення до списку