Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
31.10.2016

IV Міжнародний форум з розвитку фермерства AGROPORT East 2016 під егідою Організації Об'єднаних Націй

20-22 жовтня в Харкові пройшов IV Міжнародний форум з розвитку фермерства AGROPORT East 2016 під егідою Організації Об'єднаних Націй.

У заході взяли участь понад 170 підприємств і 120 спікерів – авторитетних вітчизняних і світових експертів в галузі сільського господарства з 16 країн.

«Для нас, як організаторів форуму, важливо показати «температуру» галузі. Незважаючи на всі складнощі, зараз можна з упевненістю заявити, що фермерство і сільське господарство чекають великі якісні зміни. Це відчувається і в діалозі з фермерами, і з виробниками, і з владою. Ми відчуваємо сильну підтримку і з боку міжнародних організацій, посольств і консульств. Їх зацікавленість у нашому ринку очевидна. Що стосується наших форматів, то ми намагаємося в майс-індустрію впроваджувати щось нове, що допоможе не просто провести якісний профільний захід, але і дасть безпосередні продажі прямо з виставкового майданчика. Саме з цією метою ми створили спеціальний інструмент для діалогу – щомісячний дайджест. Зацікавленість аудиторії – це головне, над чим ми працювали в цьому році», підкреслив організатор форуму, Дмитро Титаренко.

В урочистій церемонії відкриття Стратегічного форуму взяли участь президент групи DCH Олександр Ярославський, заступник голови Харківської ОДА Марк Беккер, голова Харківської облради Сергій Чернов, представники FAO (Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН) Рональд Варгас та Михайло Малков.

У своїй вітальній промові президент DCH Олександр Ярославський відзначив зростання форуму і за масштабами, і за якістю: «C кожним роком ми бачимо, що Агропорт стає все солідніше і солідніше: і кількість учасників, і географія розширюється. Сподіваюся, що з кожним роком ми будемо бачити ширшу присутність. Наші цілі – представити регіон наш, Україну в плані сільського господарства і показати, що у нас є і що ми можемо».

Традиційний стратегічний форум цього року був присвячений проблемі інвестицій в якість. «Я глибоко переконаний в тому, що Харківська область має все необхідне, щоб бути успішним виробником якісної сільськогосподарської продукції. Це і географічне положення, і якісні родючі грунти, і фахівці-аграрії, п'ять науково-дослідних інститутів Аграрної Академії Наук. Тільки за 2015 рік оборот експорту сільгосппродукції перевищив 560 млн дол США, що становить близько 43% від загального зовнішньоторгівельного обороту Харківської області», – зазначив у вітальному слові гостям форуму заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Марк Беккер.

Міжнародний рік зернобобових, оголошений Генеральною асамблеєю ООН, в рамках якого проходив харківський АГРОПОРТ, був представлений візитом секретаря FAO Рональдом Варгасом«Для всього людства зараз одним з найактуальніших питань стоїть проблема продовольчої безпеки. Ми раді, що український уряд, український бізнес підтримує глобальне партнерство і такий захід проводиться щорічно. Зі свого боку хочемо відзначити, що діалог міжнародних експертів з місцевими виробниками, владою, представниками науки, дозволить залучити додаткові інвестиції, що, в свою чергу, позначиться на якості сільгосппродукції».

«Стратегічна сесія – це прекрасна можливість обговорити нагальні проблеми: як залучити фінанси в сталий розвиток сільського господарства, виробництво і переробку сільськогосподарської продукції. Пріоритети, заявлені в Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій абсолютно корелюються з Цілями Сталого розвитку ООН», – сказав в своєму виступі міжнародний консультант ФАО Михайло Малков.

В рамках форуму за 3 дні відбулися конференції, семінари та круглі столи з найактуальніших питань фермерства: доступу до фінансових інструментів, контролю за якістю харчових продуктів, експортному потенціалу та впровадження стандартів ЄС. Проблему консультування і виходу на ринки ЄС експерти в рамках Східноукраїнського агрофоруму була розкрита на прикладі Німеччини.

Під керівництвом і за участю Європейського банку реконструкції та розвитку в рамках АГРОПОРТу пройшов семінар «Нішеві культури – шлях до підвищення конкурентоспроможності українського малого та середнього бізнесу». «Альтернативою для українських фермерів на противагу вирощування традиційних культур, є нішеві. Саме такий бізнес дозволяє фермеру впливати на вартість, на відміну від традиційних культур. Цей бізнес може бути дуже прибутковим, і наше завдання – познайомити фермерів з технологіями, які дозволяють це зробити. Досвід США показує, що з 2004 року вирощування фермерами нішевих культур значно підвищує рентабельність цього бізнесу. Програми підтримки, які зараз розробляються з Міністерством АПК України, приділяють таку ж увагу нішевим культурам, як і органічної продукції, що значно впливає на підвищення конкурентоспроможності сільського господарства України» – зазначила Ліна Жук, координатор програми консультаційної підтримки малого та середнього бізнесу (ЄБРР).

В рамках семінару, організованому BAKER TILLY, «Зелена енергетика в сільському господарстві – як побудувати бізнес на переробці сільськогосподарських відходів», була представлена дорожня карта, що дозволяє фермерам використовувати продукцію відходів в якості добрив, проведено огляд можливостей фінансування об'єктів альтернативної енергетики для сільського господарства.

З метою розвитку партнерських програм в рамках форуму АГРОПОРТ було проведено круглий стіл за участю департаментів АПК Львівської та Харківської областей. «Така співпраця не тільки допоможе поділитися досвідом, а й створить професійний діалог в усіх напрямках діяльності державних структур, які можуть стати серйозною підтримкою для фермерів. А такий досвід по різним напрямком є у наших областей», підкреслила директор департаменту АПК Львівської області Наталія Хмиз.

Проблеми, з якими стикається фермер, часто серйозно перешкоджає розвитку бізнесу. Це, в першу чергу, стосується незаконних перевірок з боку контролюючих органів. За сприяння «ЛІГА: ЗАКОН» спеціально для таких випадків було проведено семінар «Нові технологічні рішення для підвищення безпеки агробізнесу та оптимізації роботи в правовому полі України», а також проведено реаліті-шоу «Обшук в кукурудзі: як з чистого поля зробити лабіринт для правоохоронців».

Другий день форуму був присвячений науковому і промисловому потенціалу України і пройшов за підтримки Аграрної Академії Наук України. Як зазначив віце-президент НААН України Михайло Бащенко«Раціональне використання землі, всі складові сільського господарства зараз безпосередньо пов'язані з охороною наших найважливіших ресурсів. Завдяки Інституту ґрунтознавства та агрохімії ім. А.Н.Соколовского, ми маємо можливість допомогти фермерам і всім, хто займається сільським господарством, використовувати ґрунти максимально щадно і досить ефективно. Проведення такого форуму із залученням міжнародних експертів такого рівня, безумовно, відіб'ється і на науковому рівні».

Науково-практична конференція «Аграрна наука – агропромисловому комплексу Північно-Східного регіону України» торкнулася також питання і проблематику зернобобових, як основу для стійкого розвитку майбутнього.

В рамках партнерських програм з Королівством Нідерланди у другій день АГРОПОРТу відбулася конференція «Нідерланди – Україна: співробітництво в сільському господарстві і виробництво продуктів харчування». «Ми хочемо показати українським фермерам як шляхом переробки і упаковки можливо формувати додану вартість продуктів, що випускаються ними. Це стосується також переробки овочів і фруктів. Ми дуже успішно використовуємо IT-технології в рослинництві і в тваринництві. Це не тільки віяння часу, це дуже вигідно. Також ми хочемо, щоб, незважаючи на складну політичну ситуацію, інвестори розуміли, що в Україні є також величезні можливості», – зазначила в інтерв'ю Каролін Спаанс, радник з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Спеціально для тваринників і птахівників у другий день форуму відбулися профільні практичні семінари. Конкретика і практичні питання зібрали велику аудиторію не тільки професійних аграріїв, а й початківців. Весь спектр тематики: від бізнес-плану до реалізації продукції був розкритий експертами Інституту тваринництва НААН України, ПП «Генетика і селекція» і авторами журналу «Корми і факти».

З метою популяризації локальної фермерської продукції і кулінарних досягнень українських кулінарів всі три дні на майданчику АГРОПОРТу проводився Міжнародний кулінарний і кондитерський конкурс AgroCookFest'2016. Почесним гостем конкурсу та головою міжнародного журі став Президент всесвітньої асоціації шеф-кухарів Томас А. Гуглер«Для мене величезне відкриття, що такий конкурс ви проводите в Україні спільно з фермерами. Це дуже правильно, і це прекрасний досвід, яким ви можете поділитися з усім світом. Ми раді, що вирощений фермером продукт, може відразу потрапити в руки того, хто його приготує. Це запорука не тільки смачної, але й корисної кухні. І я дуже радий, що Слобожанська гільдія кулінарів привертає до таких подій молодь. Зовсім юні учні Харківського торговельно-економічного коледжу КНТЕУ показують прекрасні результати».

«Я вдячний організаторам такого масштабного форуму за колосальну роботу на благо розвитку фермерства всієї України. Хочеться, щоб цей майданчик був успішним для бізнесу, корисним для науки і ефективним для практиків. Ми повинні змінити зараз своє мислення і всі разом зрозуміти, що розвиток наших територій – це справа кожного з нас, і влади, і підприємців, і фермерів», – зазначив у своєму виступі Сергій Чернов, Голова Харківської обласної Ради.

 

 

 

 

Довідкова інформація:

 

АГРОПОРТ 2016 (agroport.ua) – Міжнародний форум з розвитку фермерства в Україні. Проводиться щорічно під егідою ООН з 2014 року.

 

У 2016 році AGROPORT проходив в рамках оголошеного Організацією Об’єднаних Націй року зернобобових культур і в оновленому форматі «Схід-Захід» у двох містах – Львові та Харкові. Основні майданчики заходи – Міжнародний аеропорт «Львів» та Міжнародний аеропорт «Харків». Перший етап форуму відбувся у Львові 26-28 травня, другий – у Харкові 20-22 жовтня. Стратегічний партнер форуму – група DCH. Форум проходив за підтримки обласних адміністрацій Львова та Харкова та є одним з найбільших заходів аграрної галузі в Східній Європі, а також єдиним в Україні галузевим заходом, який включено у всесвітній календар FAO.

 

II Міжнародний форум AGROPORT 2015 об’єднав понад 22 заходи, серед яких:

▪     наукові конференції і практічно-оріеновані семінари для фермерів  (Понад 140 спікерів),

▪     виставка техніки і технологій (задіяна площа понад 7000 кв.м),

▪     демонстрація техніки і змагання тракторів (задіяний полігон більше 100 Га),

▪     конкурсний кінопоказ фермерських господарств України і нагородження фермерів за їх досягнення.

У заході взяли участь понад 250 компаній з 12 країн, а протягом трьох днів відвідало понад 7000 чол. Роботу форуму висвітлювали понад 100 представників з 50 регіональних і національних ЗМІ.

I Міжнародний форум з розвитку фермерства AGROPORT пройшов 16-18 жовтня 2014 року у Харкові, і складався з 7 великих галузевих заходів. У форумі взяли участь понад 90 компаній з 6 країн світу, і виступили понад 60 доповідачів. Події форуму висвітлювали понад 30 друкованих та понад 100 онлайнових ЗМІ.


Повернення до списку