Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

11.04.2022 13:18:00

Експертка НААН ділиться секретами вирощування огірків: від насіння до догляду

Українців цьогоріч закликають доєднуватися до городніх військ і висаджувати на своїх земельних ділянках чимало овочів, аби забезпечити потреби країни в продукції. Цікаво, що для однієї людини на рік потрібно 161 кг різних овочів. Водночас не всі знайомі з городництвом та не знають як правильно й ефективно займатися вирощуванням овочів.

Як виростити гарний врожай на своїх городах для інформаційного порталу "Гречка" розповідає докторка сільськогосподарських наук Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук України Оксана Сергієнко.

Як виростити огірки

За попередніми підрахунками, у 2022-му році через війну з росією Україна недоотримає 45% врожаю огірків. При цьому на рік людині потрібно 15 кг огірків.

Підготовка землі під огірки

Краще, щоб на землі під посадку огірків попередній рік росли бобові, люцерна, цибуля ріпчаста, картопля, томат, однорічні трави, допустимі – морква та столовий буряк.

Посіви огірка на одній і тій самій земельній ділянці треба робити не раніше, ніж 3-4 роки. Тобто чергувати сівозміни з іншими овочами.

"Це робиться для того, щоб запобігти розповсюдженню шкідників, хвороб, які притаманні цій культурі", – пояснює Оксана Сергієнко.

Огірок любить чорноземи та багаті поживними речовинами ґрунти. Крім того, він дуже добре реагує на внесення гною.

Починати підготовлювати ґрунт під посадку огірка ще треба восени. Тоді ж і треба в ґрунт внести:
  • гній, можна і свіжий: 5-7 кг на кв. м, це десь відро;
  • або 2-3 кг на кв. м пташиного посліду;
  • 50 г на кв. м добрива нітроамофоска, це десь три столові ложки.
Внесли добрива, перекопали, глибина – 15-20 см.

"Рано навесні верхній шар землі легенько грабельками, бороною чи мотоблоком загребли. Але не глибоко – 2-4 сантиметри", – каже фахівчиня.

У період росту також можна підживлювати рослину добривами, які можна знайти в магазинах.

Насіння огірків

Норма висіву огірка – 5-6 г на 10 кв. м.

Насіння до сівби можна купувати в роздрібній торгівлі. Насіння огірка, каже експертка довго зберігає схожість – тобто, якщо купуватимете насіння 2018 року (рік збору), то будьте впевнені, що з цього насіння зійде рослина. Схожість огірок тримає 6-8 років, а якщо умови оптимальні, то і 10 років.

Сорти огірків

Інституту овочівництва і баштанництва НААН рекомендує такі сорти: "Еврика", "Самородок", "Смак", "Слобожанський", "Касатік". Це – ранньостиглі, високоврожайні, відносно стійкій до хвороб, призначені для споживання у свіжому вигляді, солінні та для переробки.

Підготовка насіння огірка до сівби

Насіння можна прогріти – це стимулює розвиток рослини. Прогрівають насіння днів 10 у невеликих мішечках, пакетиках біля радіаторів чи труб опалення за температури 30-40 градусів.

Посадка огірків

Оксана Сергієнко рекомендує сіяти насіння у два-три строки. Каже, аби був конвеєр продукції, що огірки були аж до осені.

"Наприклад, прогрівся ґрунт до 15 градусів – висіяли першу партію насіння. Спочатку підуть ранні – десь наприкінці червня, а потім пізні – у вересні", – розповідає докторка сільськогосподарських наук.

Глибина загортання огірка – 5-6 см.

У випадку тимчасового зниження температури у період сходів, їх бажано укрити агроволокном чи плівкою, або на ніч полити теплою водою.

Огірки починають сіяти на початку травня, перша декада, коли вже встановлюється стійке потепління. Повторно можна посіяти наприкінці травня-початку червня, після збирання ранніх овочів, наприклад, редиски.

До речі, овочі люблять простір і сонце. Однак, якщо маєте город із затінком, то саме огірок там і можна посіяти.

Вирощування огірків та догляд

Зазвичай огірок вирощують рядочками, стрічками по 40-50 см, а між стрічками залишають 70-90 см.

"Тоді зручно і збирати урожай, і доглядати за рослинами", – уточнює експертка.

Також можна висівати огірки гніздовим способом. Це коли у лунку сіється 4-6 насінин і відстань між гніздами у рядочку – 30 см.

Догляд за рослинами – прополювання, проріджування, розпушування ґрунту граблями, або легкою бороною. При гніздовому способі висадки залишають 2-3 рослини, якщо стрічковий спосіб, то рослини залишають на відстані 10-12 см одна від одної.

Поливати огірок бажано ввечері або вранці обов’язково теплою водою. При сьому слідкуйте, аби вода повністю увійшла у ґрунт. Норма полива – 20-25 літрів на кв. м. За спекотної погоди корисний освіжаючий полив з лійки – 5-6 л теплої води на кв. м. У разі відсутності дощів полив проводять до кінця плодоношення. Треба, щоб найменша вологомісткість була 70-80%.

"Огірок любить зволожений ґрунт", – каже Оксана Сергієнко.

Збір урожаю

Збирати огірки можна через добу-дві, не більше.

"Огірки мають здатність переростати. Якщо пропустили збір і на рослині залишилися перерослі насінневі плоди – одразу зривайте. Адже якщо залишите насінневі плоди, то почне формуватися насінник і вже нові огірочки не будуть наростати", – радить фахівчиня.

Збирати огірки краще рано вранці, коли плоди ще не встигли нагрітися.

Захист огірків від шкідників

Рослина багатозборова і коли надходить збір продукції, то за словами експерти, огірки краще нічим не обробляти. У крайньому разі можна використати біологічні препарати. Наприклад, від попелиці – "Актофіт". Загалом перелік дозволених пестицидів і агрохімікатів в Україні можна знайти в інтернеті.