Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

29.12.2021 14:53:00

Цього дня народився Володимир Симиренко - видатний український учений-садівник, помолог та організатор вітчизняної садівничої науки

Цього дня у 1891 році народився Володимир Симиренко – український науковець, директор першої в Україні науково-дослідної сад-станції.

Постать видатного українського ученого-садівника, помолога та організатора вітчизняної садівничої науки професора Володимира Симиренка – одна з найбільш яскравих та найбільш трагічних в історії світової науки ХХ століття.

Походив зі славетного роду Симиренків – українських меценатів, цукрозаводчиків, підприємців, учених. 1918 року Володимир закінчив сільськогосподарське відділення Київського політехнічного інституту.

Працював у відділі садівництва міністерства земельних справ, потім у Всеукраїнському сільськогосподарському науковому комітеті, але головна справа його життя розпочалася у рідному Млієві, коли на терені колишнього маєтку Симиренків 1920 року було засновано Садово-городню дослідну станцію та Центральний державний плодовий розплідник України. 

Симиренко був призначений першим директором цих установ. Завдяки подвижницькій праці Володимира Левковича та його однодумців очолювана ним станція, за науковим рівнем своєї діяльності стає однією із кращих у світовому масштабі. Наукові праці мліївців нотувалися англійською мовою, були засновані перші україномовні журнали з садівництва, виноградарства та городництва. У 1920-30 роки Симиренко заклав підвалини наукового, виробничого та промислового вирощування плодових та ягідних культур.

Органічним продовженням діяльності вченого стала організація ним Всесоюзного наукового-дослідного інституту плодового та ягідного господарства у Китаєві на півдні Києва. Він заклав та організаційно завершив «Помологічну книгу України», вів велику педагогічну роботу у вишах, виховав сотні фахівців. Але в результаті конфлікту з «мічурінцями», які були в фаворі у влади, Володимира Левковича арештували (з 1933 року його арештовували тричі), а потім і розстріляли у ніч з 17 на 18 вересня 1938 року під Курськом.

У лютій ненависті до Симиренків та їхнього величного творчого спадку радянський тоталітарний режим репресував навіть славетний симиренківський сорт яблуні, національну перлину України – Ренет Симиренка, назвавши сорт Зеленкою Вуда.

Детальніше про Володимира Симиренка можна почитати у матеріалах "Історичної правди" - Розстріляний садівничий України та Садівнича Голгофа Володимира Симиренка.

Також про передове стратегічне мислення науковця Володимира Симиренка для Українського радіо розповів заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН  Олександр Ярещенко. Послухати можна за посиланням, початок із 8:47 - http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=3028735