Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Новини НААН

Вирощування кунжуту дає неабиякі перспективи для аграріїв 27.10.2021

Вирощування кунжуту дає неабиякі перспективи для аграріїв

Для переважної більшості українських споживачів кунжут - це насіння, яким присипають випічку та деякі солодощі. Майже дозріле насіння кунжуту. А от працівники Асканійської державної дослідної станції, що в селі Тавричанка на Херсонщині, змогли побачити в цій рослині неабиякі перспективи для аграріїв, пише Голос України.

Дев'ять років тому тут створили першу експериментальну ділянку для вирощування кунжуту площею лише у тридцять квадратних метрів. Однак сьогодні він зростає вже на п'яти гектарах поля. І види на врожай непогані, розповідає заступниця директора дослідної станції Віра Коновалова.

"Вирощування кунжуту має свої особливості та хитрощі. Сіяти його треба не раніше, ніж наприкінці травня - на початку червня, коли температура на ґрунті сягне вісімнадцяти градусів. Інакше продуктивність культурної рослини знизиться. Кунжут стійкий до шкідників та хвороб, але в час дозрівання, яке настає в жовтні, треба не ловити гав - дрібне насіння може буквально здути. У сильний вітер ризикуємо втратити до третини врожаю, а в буревій - до половини", - зазначає Віра Коновалова.

Але чому саме кунжут? Розрахунок простий: щороку в Україну для виготовлення олії та для потреб кондитерської і хлібопекарської промисловості з Казахстану, Індії, Пакистану тощо ввозять понад 20 000 тонн цього насіння. І коштує воно майже 100 000 гривень за тонну. А саме тонну кунжуту з гектара на зрошенні можна отримати в умовах південноукраїнського степу.

"І це було б навіть вигідніше, ніж вирощувати пшеницю, - підрахував головний агроном державного підприємства "Дослідне господарство "Асканійське" Віктор Нижеголенко. - Сімдесят тисяч гривень чистого прибутку з гектара кунжуту - непоганий результат".

646def8b9272778b2ac8307be913a938.jpg

Та проблема не в тому, щоб виростити врожай, треба його ще збути вигідно. Аби продавати тим-таки кондитерам за максимальною ціною, насіння кунжуту спершу потрібно очистити від лушпиння. А для цього необхідне спеціальне обладнання, якого Асканійська державна дослідна станція не має. Та орієнтована вона передусім на вирощування якісного насіннєвого матеріалу. І він також має попит: цьогоріч, приміром, фермер з Одещини вже замовив півтонни насіння - вистачить, щоб засіяти кунжутом п'ятдесят гектарів.

До речі, у степу біля села Тавричанка плекають сорт українського кунжуту "Гусар" від Інституту олійних культур (Запоріжжя). Але хочуть створити свій сорт - стійкіший до посухи, температурних коливань та вивітрювання насіння. Однак тутешні селекціонери ще тільки на початку шляху: адже виведення та державна реєстрація нового сорту можуть зайняти п'ять-десять років.

Нагадаємо, селекціонери НААН вивели новий сорт ріпчастої цибулі.

Читайте також: У 2014 році в Пісках я остаточно збагнув, що не покину обраний мною науковий шлях, - Олександр Вінюков

Повернення до спискуНовини України

Пошук: