Обережний оптимізм з посівами озимих
Після тривалого періоду аномально теплого грудня на територію нашої країни прийшла справжня зима. Хвиля похолодання і зниження температур до -23-25 о С прокотились від північного сходу до півдня.
Стан озимих посівів зимою поточного року викликає певну заклопотаність.
Аномально тривала посуха восени у більшості регіонів виявила і посилила всі ті комерційні вільності які допускали аграрії у своїй роботі. Ігнорування і свідоме порушення науково обґрунтованої структури посівів позбавило багатьох необхідних площ для сівби озимих. Близько 30 % площ посівів пшениці озимої посіяні по оптимальних попередниках, вони, навіть, за умов посухи забезпечили своєчасне отримання сходів, посіви розпочали фазу кущення, накопичили достатню кількість цукрів (від 35 до 45 % і більше) і успішно проходять перезимівлю.
Наступна третина посівів – це посіви, які розпочали вегетацію після жовтневих і, навіть, листопадних дощів. Вони пішли в зиму маючи 2-3 листки. Накопичення цукрів у їх тканинах невисоке – 24-28 %. Проте, тривалий теплий період сприяв повільним процесам фотосинтезу і такі обмежені запаси цукрів не були витрачені. Короткочасні зниження температури до критичних показників не призвели до загибелі таких посівів.
Є реальна надія, що вони успішно перезимують за сприятливих наступних погодних умов.
Наступна третина посівів це рослини, що лише розпочали вегетацію в кінці листопада – грудні. Вони перебувають у фазі проростків – шильця, 1-го листка. Тканини таких рослин зберігають необхідну концентрацію цукрів ще з запасів ендосперму зернівки. У них теж є шанс успішно пережити зимівлю.
Циклони з південного заходу, що прокотились у зоні Степу, Лісостепу і по Лівобережжю принесли певний запас снігу. Його товщина в середньому 15-30 см. Це не лише запаси вологи, це своєрідна «ковдра» - захист ослабленої озимини від різких знижень температури.
Ситуація з озимими культурами не проста, проте не безнадійна. Нам необхідна відносно м’яка друга половина зими і ранній початок відновлення весняної вегетації. За таких умов країна буде мати реальний шанс отримати пристойний валовий збір озимих.
В залежності від завершення перезимівлі і початку весняного відростання аграрії мають бути готові до часткового пересіву в межах 10 – 25 % площ озимих культур.
Науковці Національної академії аграрних наук України постійно здійснюють моніторинг за станом озимих посівів і ходом їх перезимівлі.
В.о академіка-секретаря Відділення рослинництва
О.О. Іващенко
Пошук:
05.05.2015
В Україні проведуть реформу у сфері насінництва та розсадництва
Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №1460-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України...
28.04.2015
За 1 квартал вартість сільськогосподарської продукції зросла на 70%
В Україні середні ціни реалізації аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами у січні-березні 2015 року зросли на 70% порівняно з аналогічним періодом 2014 року ...
27.04.2015
Українським аграріям потрібно об'єднуватися для виходу в ЄС — євродепутат
«Українські аграрії мають хороші шанси на європейському ринку. Багато говорять, що європейський аграрний ринок переповнений. Але, як показує практика, лише частина покупців принципово купують місцеві продукти ...
Зернові та зернобобові культури вже посіяно на площі 2,4 млн га
Темпи використання європейських квот на продукцію українського АПК в І кварталі 2015 року
Новини України 856 — 860 з 862
Початок | Поперед. | 169 170 171 172 173 | Наст. | Кінець