Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Пішов із життя почесний член НААН Семен Антонець 04.03.2022

Пішов із життя почесний член НААН Семен Антонець

Учора, 3 березня, на 87 році пішов із життя новатор у галузі органічного землеробства в Україні, Герой України, академік Української екологічної академії наук, заслужений працівник сільського господарства України, почесний член Національної академії аграрних наук України Семен Свиридонович Антонець.

Протягом 40 років Семен Свиридонович успішно впроваджував унікальну систему органічного землеробства, в основі якої природне відтворення родючості грунту та виробництво екологічно чистої сільськогосподарської продукції, багато зробив для розвитку агропромислового комплексу України.

У Семена Свиридоновича відзначали талант керівника, відповідальність за доручену справу, людяність. Він користувався високим авторитетом серед земляків.

Працівники Національної академії аграрних наук України щиро сумують з приводу смерті Семена Свиридоновича Антонця та висловлюють глибокі співчуття його рідним і близьким.

25df49575cc378e28390dde965399df3.jpg

Життєпис

Семен Свиридонович Антонець народився в селянській родині. Закінчив семирічну школу, середню освіту здобув у школі робітничої молоді. Протягом 1956–1962 навчався на заочному відділенні зоотехнічного факультету Полтавського сільськогосподарського інституту (тепер Полтавська державна аграрна академія). 1958–1961 — завідувач ферми, помічник бригадира комплексної бригади колгоспу ім. Мічуріна Решетилівського р-ну Полтавської обл. (за його керівництва ферма досягла високих надоїв молока). 1962–1964 — зоотехнік колгоспу ім. Жданова Диканського р-ну Полтавської обл. 1964–1974 — голова колгоспу «Шлях до комунізму» Шишацького р-ну Полтавської обл. 1974 — голова Шишацького райвиконкому. 1975 очолив колгосп ім. Орджонікідзе Шишацького р-ну, який за два роки вивів у передові господарства. 1992 реорганізував колгосп у сільськогосподарське акціонерне товариство (САТ) «Обрій». 2000 на базі САТ «Обрій», колишнього колгоспу ім. Жовтневої Революції Шишацького ра-ну та сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ставкове» Зіньківського р-ну Полтавської обл. заснував приватне підприємство «Агроекологія».

Новаторство

1962–1967 разом із науковцями Полтавського науково-дослідного інституту свинарства розробляв і впроваджував у колгоспах ім. Жданова та «Шлях до комунізму» потокову систему вирощування свиней [на основі технології фермера Лі Шустера (США)]. Від 1975 проводить великомасштабний експеримент з упровадження безполицевого обробітку ґрунту в Полтавській області (підприємстві не застосовують оранку, опанували й продовжують удосконалювати систему ґрунтозахисного землеробства). Ініціатор постійного вдосконалення технічних засобів і технологій для стабілізації адаптивної рівноваги агрофітоценозів великотоварного аграрного виробництва з повною відмовою від застосування пестицидів (з 1978) та добрив мінеральних (з 1997) для отримання екологічно безпечної продукції рослинництва та тваринництва. У ПП «Агроекологія» створено і вдосконалюється власна модель органічного землеробства. Продукція підприємства сертифікована як органічна за кількома стандартами. Першим в Україні обґрунтував концепцію жорсткої стійки лап плоскорізів. За ідеями Семена Антонця у співпраці з фахівцями ННЦ «Інститут електрифікації та механізації сільського господарства» НААН розроблено й виготовлено культиватори «Обрій», «Квант-12», «Квант-7». З науковцями цієї установи та Інституту проблем матеріалознавства ім. Францевича НАН України створено кілька нових моделей культиваторної лапи, стійких до зношування та з ефектом самозагострювання. Серед здобутків Семена Антонця є 26 патентів України на винаходи та корисні моделі.

Освітня, громадська та популяризаційна діяльність

ПП «Агроекологія» є асоційованим членом у складі НААН (з 2012), філією Полтавської державної аграрної академії, на території підприємства створено міжнародний навчальний Центр органічного землеробства. За останні 30 років досвід до Семена Антонця приїздили переймати понад 30 000 громадян з 38 держав чотирьох континентів світу. На базі господарства виконано дослідження для 14 докторських та 42 кандидатських дисертацій. Один з ініціаторів відновлення та голова (2015) Полтавського товариства сільського господарства. Від 1965 чотири рази обирався депутатом районних рад (Диканської та Шишацької), а з 2006 — Полтавської обласної Ради 5-го скликання. Автор понад 170 наукових і науково-популярних праць та чотирьох патентів. Благодійник і меценат: відбудовано меморіальну дачу письменника В. Г. Короленка у с. Малий Перевіз (2003)]; засновано іменну премію Семена Свиридоновича Антонця для студентів Полтавської державної аграрної академії, спортивний кубок Семена Свиридоновича Антонця для сільських школярів тощо.

Нагороди та визнання

Заслужений працівник сільського господарства і відмінник освіти (обидва — 1988), Герой Соціалістичної праці (1991), Герой України (1999), орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (2005). Державна премія України в галузі науки і техніки (2019) тощо. Почесний академік багатьох академій і почесний професор багатьох закладів вищої освіти. Ім’я Семена Антонця першим занесено до Книги пошани Полтавської області (2003), його визнано почесним громадянином Шишацького району Полтавської області. За рішенням Полтавської міської ради на території Полтавської державної аграрної академії встановлено погруддя Семена Антонця (2008). Його діяльність та ПП «Агроекологія» висвітлено в документальному фільмі «Локальні підходи до глобальної шкоди» (2009) режисерки К. Серро (нар. 1947; Франція).

Додатково

За численні технічні розробки, описані в праці «Високоефективні комплекси технічних засобів для вирощування зернових та інших культур», у складі колективу авторів нагороджений Державною премією України в галузі науки і техніки (2019).

Повернення до списку